Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt, kimyasal enjeksiyon teknolojisi ile petrol çıkarmaya başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt Petrol Şirketi, çıkarılan petrolü arttırmak için kimyasal enjeksiyon teknolojisi kullanarak ilk saha uygulamasına başladı.

Şirket yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki liman projesinin, Kuveyt’in petrol rezervlerini geliştirmeyi ve Kuveyt’teki petrol sektöründe uzun vadeli hedeflere ulaşmak için üretim çarkını desteklemeyi amaçladığı bildirildi.

Kuveyt El Rai gazetesinin internet sitesinden aktarılan bilgiye göre, şirket CEO’su Cemal Cafer, bu projenin Kuveyt’in kuzeyindeki rezervuarlarda uygulandığını söyledi. Cafer, “Ortadoğu’da karbonik rezervuar olarak türünün ilk örneği olan bu proje, hem Kuveyt’in petrol rezervlerini geliştirmeyi, hem de Kuveyt’teki petrol sektöründe iddialı ve uzun vadeli hedeflere ulaşmak için üretim çarkını desteklemeyi amaçlamaktadır” dedi.

CEO, bazı rezervuarların hala ilk çıkarma aşamasında olduklarını, bazılarının ise ikinci aşamada olduklarını, günümüzde geliştirilmiş petrol çıkarma uygulamalarının değerlendirildiğini, bunun çeşitli petrol çıkarma aşamaları arasında yumuşak bir geçiş ve entegrasyonu sağlamak aynı zamanda geleceği keşfetmek için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Suudi Aramco şirketinin eski Genel Başkan Yardımcısı Sedat Hüseyini, kimyasal enjeksiyonun ham petrolü özünü çıkarmak veya erişmesi zor olan rezervuarlar için kullanıldığını açıkladı.

Petrol çıkarmak için pahalı bir yöntem olarak tarif edilen bu yöntem, bazen geleneksel yöntemlerin başarısız kaldığı durumlarda üretimi artırmak için kullanılıyor ve Çin, bu teknik ile petrol çıkaran küresel bir öncü durumda.

Kuveyt’in petrol üretiminin çoğu güneydeki eski rezervuarlardan geliyor ve ülke diğer alanları geliştirmeyi planlamaktadır.

Yetkililer, 2040 yılında günde 4 milyon 750 bin varil üretim kapasitesini artırma hedefleri olduğunu açıklamışlardı.

OPEC ve bağımsız üreticiler, geçen ocak ve mart tarihleri arasındaki dönemde petrol üretimini günde yaklaşık 1,8 milyon varil olacak şekilde azaltmayı kabul etmişlerdi.

Kuveyt Petrol Şirketi CEO’su Cemal Cafer, Kuveyt’in, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı bağımsız üreticilere arasında petrol üretim azaltılması anlaşmasında tamamen kararlı olduğunu açıklamıştı.

Perşembe günü OPEC’in açıkladığı rapora göre, Kuveyt’te günlük petrol üretimi geçen haziran ayında 2 milyon 711 bin varil iken, geçen temmuz ayında 2 milyon 703 bin varile düşerek azaldı.

Cafer, şirketin 2018 yılı sonunda üretimin başlamasından sonraki 6 ay içinde günde en fazla 60 bin varil üretim ile yoğun bir şekilde petrol üretimine başlayacağını ve şu anki serbest gaz üretimin ise günlük 200 milyon varil olduğunu ve 2017 yılı sonuna kadar günde yarım milyar varile ulaşacağının beklendiğini söyledi.