Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt tarihinin en büyük cephanesi, Abadi çiftliğinde bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt’teki terör operasyonlarında, ‘Abadi Hücresi’ üyelerinden, ülke tarihinin en büyük cephaneliği ele geçirildi. Araştırmalar, hücre üyelerinin üç sene boyunca silah depoladığını ortaya çıkardı.

Kuveytli yetkililer, 13 Ağustos 2015 tarihinde, bu hücrenin üyelerini tutukladı. Soruşturma sonunda İran ve Lübnan’daki Hizbullah ile ilişkilerinin bulunduğunu, bu heyet üyelerinin silah kaçakçılığı yaptığını ve bunları sürekli şekilde depoladıklarını açıkladılar.

Güvenlik güçlerince, Irak sınırı yakınındaki Abdali Çiftlik alanında, büyük miktarda, mühimmat ve patlayıcı ele geçirildi. 144 kg TNT’nin yanısıra, roket güdümlü bombalar, el bombaları, fünye ve silahlar dahil toplam 19 ton mühimmat bulundu.

Yetkililer, Abadi hücre evlerinden birinde, derin bir çukurda ve etrafı beton ile örülerek gizlenen çok büyük miktarda, cephanelik ve patlayıcı madde bulduklarına ifade ettiler. Yetkililer, Abadi çiftliğinde silahlar ve patlayıcıların yanısıra 56 adet RPG anti-tank roketi bulunduğunu bildirdiler.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı, hücre üyelerinden birinin evinde, ateşli silahlar ve mühimmat ele geçirildi. Bir başka sanığın evinde de silah, mühimmat ve çeşitli patlayıcı maddeler içeren üç çanta bulunduğunu açıkladı.