Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt ve Filipinler ev işçilerine yönelik anlaşma imzaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filipinli işçilerin Kuveyt’e girişinin yasaklamasının ardından yaşanan diplomatik kriz, başkentte bir araya gelen Filipinler ve Kuveyt temsilcilerinin ev işçilerine yönelik imzaladıkları anlaşmayla aşıldı.

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid el Hamad es Sabah, anlaşma sonrası Filipinli mevkidaşı Alan Peter Cayetano ile düzenlediği ortak basın açıklamasında, “Az evvel iki ülke arasında ev işçilerin çalıştırılmasına dair bir anlaşma imzaladık” dedi.

Cayetano da ülkesinin kısa zaman içinde Kuveyt’e Büyükelçi atayacağını söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, geçen nisan ayında Kuveyt’te Filipinli bir ev işçisinin öldürülmesi ve işçinin cesedinin evin buzdolabında bulunmasının ardından Filipinli işçilerin Kuveyt’e gitmesini yasaklamıştı.

Olay sonrası iki ülke arasında diplomatik kriz patlak verirken Filipinlerin Kuveyt Büyükelçiliği’ndeki çalışanların Kuveyt’teki Filipinli ev işçilerine kaçmaları için yardım ettiğine dair görüntülerin ortaya çıkmış ve kriz büyümüştü. Bunun üzerine Kuveyt yönetimi, Filipinler Büyükelçiliği’nin ülkeyi terk etmesini istemişti.

Kriz sonrası iki ülke yetkilileri arasında ev işçilerine dair yeni düzenlemeler yapılması amacıyla müzakereler başlatmıştı.

Anlaşma için Kuveyt’e giden Filipinler heyetindeki yetkililer, imzaların atılmasından bir gün önce yaptıkları açıklamalarda krizin bittiğini ve ikili ilişkilerin yeniden güçlendirilmesi için çalışmalara başlanılacağını ifade etmişti.

Kuveyt’te, yaklaşık 262 bin Filipinli işçi var. Filipinler Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre Kuveyt’teki Filipinli işçilerin yüzde 60’ı ev hizmetlerinde çalışıyor. Bakanlığın verilerine göre Körfez ülkelerinin tamamında 2 milyonu aşkın Filipinli işçi mevcut.