Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt ve Yemen’den Kaşıkçı açıklaması: Karar memnuniyet verici | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt-Aden/Şarku’l Avsat

Kuveyt ve Yemen, Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığından bir kaynak, soruşturmanın sonuçlarının yansıttığı şeffaflığa övgüde bulanarak kararın memnuniyet verici olduğunu açıkladı. Kaynak açıklamasında “Savcılık tarafından yürütülen bu dava, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in taahhüdünün yerine getirildiği ve suçu işleyenleri yargılamak için yasal yollara başvurulduğu anlamına geliyor” dedi.

Kaynak, Kuveyt’in Suudi Arabistan tarafından alınan kararlara güvendiğini belirterek, davanın sömürü ve siyasetten uzak kalması gerektiğini ifade etti.

Yemen’den Kaşıkçı açıklaması

Yemen hükümeti de Suudi Arabistan Başsavcılığı’nın verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını açıklarken, bu kararla yargının adalet ve bağımsızlık ilkelerine ne kadar uyduğunu tüm dünyanın görmüş olduğuna vurgu yapıldı. Yemen, Riyad’ın bu kararla suçun sorumluları hakkında gerekli olan şeylerin yapılacağı ve mağdurların haklarının korunacağına dair teminat verdiğinin altını çizdi.

Hükümet tarafından Kaşıkçı cinayetine ilişkin yapılan açıklamada, Suudi Arabistan Krallığı’nın güvenliğini ve istikrarını zayıflatmak amacıyla davanın siyasi bir soruna dönüştürülme girişimlerinin sona erdirilmesi gerektiği ve Arap, İslami ve uluslararası düzeydeki verilen kararın önemli olduğu belirtildi.

Yemen, Suudi Arabistan’ın hükümeti ve halkı için verdiği desteği ifade ederek, Krallığa karşı kötü niyetli kampanyaları kınadıklarını belirtti.