Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt’in arabuluculuk çabaları sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed el-Cabir es-Sabah, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’nin iki kardeşi Casim bin Hamad ile Cuan bin Hamad’ı kabul etti.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA, görüşmede Kuveyt ile Katar arasındaki güçlü kardeşlik ilişkilerinin yanı sıra bölgedeki son gelişmelerin de ele alındığını belirtti. Atılan adımlardan umutlu olunduğunun söylendiği kaydedildi.

Kuveyt, Katar ile dört Arap ülkesi, Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır arasında haziran ayında kopan ilişkilerin düzelmesi için arabuluculuk rolünü üstlendi. Ancak gerilim, Katar’ın terörizmi destekleme ve diğer ülkelerin iç işlerine müdahale etme adımları nedeniyle sürüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, pazartesi günü Washington’da Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Sani ile bir araya geldi. Katar Dışişleri Bakanlığı, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmelerin de gündeme geldiğini duyurdu.

Katar Dışişleri Bakanı, ABD’li meslektaşına Körfez krizinde Kuveyt’in arabuluculuk adımlarına ilişkin son gelişmeleri aktardı. Katar’ın krizi mümkün olan en kısa sürede çözmek için diyaloga devam etme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Sani, ABD Dışişleri Bakanı’na ayrıca bölgede yaşanan gerilim azaltılmasının gerekliliğini iletti. Bölgenin daha fazla krizi kaldıramayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Sani, Washington’daki temasları çerçevesinde ABD Başkan Yardımcısı ve Ortadoğu Müzakereleri Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile de bir araya geldi.