Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt’in ‘Arap Birliği’ni güçlendirme çabalarına Sisi’den destek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye Başbakanlık İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Enformasyon Bakanı Vekili Şeyh Muhammed Abdullah el-Mubarek es-Sabah ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri’de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi Alaa Yusuf, Kuveyt Dışişleri Bakanı’nın, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’tan, Katar krizinin çözümü ile ilgili çabaları içeren bir mesaj getirdiğini söyledi. Mesajda, Arapların karşılaştığı çeşitli zorluklarla mücadelede, Arap devletleri arasındaki birliği ve beraberliği güçlendirmek için, ülkesinin sarf ettiği çabalardan söz edilmekte.

Sözcü, Kuveyt Emiri’nin, Arap dayanışma ve uzlaşısı için Arap bölgesinde sürdüğü çabalarını takdirle karşıladıklarını, Mısır yanında yer alan ve Mısır halkı tarafından asla unutulmayacak duruşunu saygıyla selamladıklarını ifade etti.

Alaa Yusuf toplantıda, Kuveyt’in Arap birliğini korumak için gerçekleştirdiği çalışmalar ışığında, Katar krizi ile ilgili diğer gelişmelerin ele alındığını söyledi. Mısır Cumhurbaşkanı’nın bu çalışmaları desteklediğini, Katar’ın Mısır ve diğer üç körfez ülkesinin endişelerini gidermeye mecbur olduğunun vurguladığını belirtti. İki taraf arasında, uyumun devamı ve yoğun irtibatın sürdürülmesi konusunda anlaşmaya varıldığını ifade etti.