Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt’te düzenlenen düşük katılımlı KİK toplantısı sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt’te düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısı, liderlerin üçte ikisinin katılmaması sebebiyle çok kısa bir sürede tamamlandı. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah KİK zirvesi açılış konuşmasında, anlaşmazlıkların çözülmesi ve KİK tüzüğünde değişiklik yapılması çağrısında bulundu.

Kuveyt Emiri, “Konsey tüzüğünün değiştirilmesi için komisyona teklif sunalım. Temel esaslara tam uyumlu bir şekilde anlaşmazlıkları çözmek için bir mekanizma oluşturalım. Birbirimize saygımızı artırarak, bölgesel ve uluslararası zorluklarla yüzleşmemizi sağlayacak seviyeye yükseltmeye çalışalım” şeklinde konuştu.

İran’ın uygulamaları ikili ilişkilere aykırı

İran ile Körfez ülkeleri arasındaki ihtilafla ilgili olarak Kuveyt Emiri, bölgedeki İran uygulamalarının; iyi komşuluk, devlet egemenliğine saygı, içişlerine müdahale edilmemesi ve uluslararası hukuka tabi olan ülkeler arasındaki ilişkilerde geçerli kurallara aykırı olduğunu belirtti. Kuveyt Emiri Şeyh es-Sabah, “İran, bizim için büyük bir endişe kaynağıdır. İran’ın bu ilkelere tamamen bağlanmaması halinde, bölgenin istikrara kavuşamayacağına dikkat çekiyoruz” dedi.

Zirveye çok sayıda lider katılmadı

Katar krizinden bu yana Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani’nin katılımıyla gerçekleştirilen bu ilk zirveye, çok sayıda Körfez ülkesi lideri katılmadı. Kuveyt Emiri es-Sabah zirveye katılımın az olmasını şöyle değerlendirdi; “Ülkelerimiz arasında yaşanan anlaşmazlıkları, KİK çatısından uzak tutmalıyız. Bu tür anlaşmazlıklarla KİK etkilenmemeli ve toplantıya katılım mekanizması bozmamalıdır.”

“Olaylar, KİK’in çabalarıyla sakinleşti”

Altı aydır bölgede ‘acı olaylar ve olumsuz gelişmeler’ yaşandığına dikkat çeken Kuveyt Emiri, “Ancak bu olayları, KİK ülkelerinin liderleri olan kardeşlerimizin bilgeliği sayesinde sakinleştirebildik” ifadelerini kullanarak son dönemde yaşanan krize rağmen KİK’in üstlendiği rolün devam ettiğini vurguladı.

Halkların umut ve isteklerine ulaşabilmek için daha gidilecek uzun bir yol olduğuna dikkat çeken es-Sabah, Körfez ülkelerinin, amaçlarına ulaştıracak sistemler kurulması, halkların kaynaşmasını ve birbirine bağımlılığını arttıran daha kapsamlı çerçeveleri ciddi bir şekilde dikkate alması çağrısında bulundu.

“Suriye’deki insani kriz, halen devam etmektedir”

Bölgedeki terör tehdidine işaret eden es-Sabah şunları kaydetti, “Uluslararası toplum, Irak ve Suriye’de terörizm konusunda geniş bir zafer elde etti. Ancak bununla birlikte, bu tehlike hâlâ dünyanın ve bütün insanlığın istikrarını tehdit ediyor. Terörizmin körüklenmesinde bir odak noktası olmaya devam eden krizler ve çatışmalar, Suriye’deki insani felaket ve kriz, uluslararası çabalara rağmen halen devam etmektedir.”

“Suudi Arabistan’ın, yapıcı çabalarını takdir ediyoruz”

Toplantıların, arzulanan fikir birliğine ve bu yıkıcı çatışmanın sona ermesine olanak sağlamasını umduğunu dile getiren Kuveyt Emiri, Suudi Arabistan’ın, çeşitli Suriyeli muhalif gruplar arasında toplantılar düzenleyerek harcadığı yapıcı çabaları ve muhalifleri bir araya getirme konusundaki başarısını takdir etti.

“Yemen’de yaşananlar trajedi”

Açıklamasında Yemen’de yaşananları ‘trajedi’ olarak nitelendiren Kuveyt Emiri ifadelerini şöyle sürdürdü, “Yemen’de siyasi, ekonomik ve askeri destek sağlayan koalisyonunun, meşruluğu desteklemek ve kardeşlerimizin zor koşullarını hafifletmek için sağladığı tüm insani yardımlarla gösterdiği çabaları alkışlıyoruz. Yemen’de ki krizin yalnızca siyasi çözümle sonlandırılabileceğini vurguluyor ve bu bağlamda Husileri, başta BM Güvenlik Konseyinin 2216 sayılı kararı, KİK inisiyatifi ve operasyonel mekanizmaları ile diyalog kurarak, krize siyasi bir çözüm bulma çağrısına uymaya davet ediyoruz.”

Ortadoğu barışı ile ilgili olarak Kuveyt Emiri Şeyh es-Sabah, “Uluslararası toplumun bu zor süreçte, bölgenin ve dünyanın istikrarını destekleyen kapsamlı ve geniş bir barış anlaşmasına ulaşmak için harekete geçeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

“Irak’la birlikte çalışmaya devam edeceğiz”

Irak’ı, bölgelerini DEAŞ örgütünün elinden kurtarması sebebiyle tebrik eden Kuveyt Emiri, “Buradan, Irak’ta istikrarın sağlanması için Irak hükümeti ile birlikte çalışmaya devam etmeyi istediğimizi teyit ediyoruz. Gelecek yıl şubat ayı ortalarında Kuveyt’te düzenlenecek olan söz konusu bölgelerin yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak ‘DEAŞ’ başlıklı konferansa katılmanın önemini vurguluyoruz” dedi.

“Liderlerin Kuveyt’te buluşması iyi bir fırsat”

Kuveyt Emiri Şeyh es-Sabah zirvenin sonunda, “KİK toplantısı, liderlerin Kuveyt’te buluşması için iyi bir fırsattı. Bu vesileyle, karşı karşıya olduğumuz zorluklarla ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Körfez’deki varlığımızın sağlamlığını ve bu toplantıları devam ettirmemize bağlı zorluklara dayanma gücümüzü teyit etmek için uzlaşmayı başardık. Aldığımız kararlar, şüphesiz deneyimimizi zenginleştirmemize, halklarımızın umutlarını ve isteklerini gerçekleştirmek için ortak Körfez yürüyüşünü güçlendirerek sürdürmemize katkıda bulunacaktır” dedi.

Yemen’de çözüm diyalog

Kuveyt Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah el-Halid es-Sabah, Kuveyt Emiri’nin, Yemen krizini çözmek için Husilere yaptığı çağrı hakkında yaptığı yorumda, Körfez ve uluslararası kurallara göre bu çağrının uygun olduğunu ve tüm Yemenli grupların yeniden diyaloga dönmesinin gerektiğini vurguladığını söyledi.

“Yemen tarafları uluslararası kararlara bağlı kalmalı”

Şarku’l-Avsat’ın sorularını yanıtlayan ve geçen yıl nisan ayında Yemen’deki krizin çözümü için gruplar arasındaki siyasi diyaloga ev sahipliği yapan Kuveyt’in Dışişleri Bakanı el-Halid es-Sabah, çatışmaların barışçıl bir biçimde sona ermesi için Yemen taraflarının uluslararası kararlara bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

KİK Genel Sekreteri Dr. Abdüllatif El-Zayani ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen Kuveyt Dışişleri Bakanı, yeniden Yemen müzakerelerine ev sahipliği yapmak için girişimleri olup olmadığını belirtmedi.

“Kuveyt, uluslararası hukuka bağlı”

Şarku’l-Avsat’ın Kuveyt – İran ilişkileri ile ilgili sorusuna Kuveytli Bakan şöyle cevap verdi; “Kuveyt, uluslararası hukuka olan bağlı, komşularına saygılı ve devletlerin iç meselelerine müdahale edilmemesi gerektiğine inan bir ülke. Tüm bunlar İran ve diğer ülkeler içinde geçerlidir.”

“Ekonomik açıdan oldukça olumlu kararlar alındı”

BAE Dışişleri Bakanı Enver Karkaş yaptığı açıklamada, 38. KİK zirvesinin, bu hassas koşullar ortasında gerçekleştirildiğini ve zamanlaması konusunda ‘çok olumlu bir adım’ olduğunu söyledi.

Dün akşam sona eren zirvenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan BAE Dışişleri Bakanı Karkaş, “Ekonomik açıdan oldukça olumlu kararlar alındı. Kuveyt, bu zirveye de başarılı bir ev sahipliği yaptı” ifadelerinin kullandı.