Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt’te Harbaş ve Tabtabai’nin milletvekilliklerinin düşürülme talebi reddedildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt Ulusal Meclisi’ndeki Yasama ve Hukuk İşleri Komisyonu, haklarında kesinleşmiş hapis kararı bulunan Ceman el-Harbaş ve Velid et-Tabtabai’nin milletvekilliklerinin düşürülme talebini reddetti.

Komisyon Başkanı Humaidi el-Subai gazetecilere yaptığı açıklamada, Yasama ve Hukuk İşleri Komisyonu’nda, el-Harbaş ve et-Tabtabai’nin milletvekilliklerinin düşürülmesi talebinin üyeler tarafından reddedildiğini söyledi.

Kuveyt Yargıtayı, geçtiğimiz Temmuz ayında, ‘Meclis baskını’ olarak bilinen davada, Velid et-Tabtabai ile Ceman el-Harbeş’in yanı sıra 6 eski milletvekili hakkındaki 3.5 yıl hapis cezasını onaylamıştı. Kararın açıklanmasından sonra el-Harbaş ve et-Tabtabai’yi ülkeyi terk etti.

70 kişinin yargılandığı davada mahkeme, 34 sanığın delil yetersizliğinden dolayı davalarını düşürürken, 17 kişinin de beraatına hükmetmişti.

Kamuoyunda ‘Meclis baskını’ olarak bilinen ve Kasım 2011’de meydana gelen olaylarda yüzlerce muhalif, dönemin Başbakanı Nasır Muhammed el-Ahmed es-Sabah’ın görevden alınmasını istemişti.