Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuveyt’ten Husi saldırılarına kınama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuveyt, Yemen topraklarından Suudi Arabistan’a yönelik Husi milisler tarafından fırlatılan balistik füze saldırısını ve BAE’ye de saldırı düzenlediği iddialarını, bölgesel barış ve güvenliği tehdit eden tehlikeli bir gelişme olarak en sert biçimde kınadığını belirterek, uluslararası toplumun iradesine meydan okunduğunu ve siyasi çözüme ulaşma çabalarının görmezden geldiğinin altını çizdi. Bu açıklama, dün gece Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) yapılan Yemen özel oturumunda Kuveyt’in BM Temsilcisi Mansur el-Uteybi tarafından yapıldı.

Kuveyt’in Suudi Arabistan’a verdiği tam desteğin yanı sıra güvenlik ve istikrarı korumak için alınan tüm önlemleri desteklediğini vurgulayan Kuveyt’in BM Temsilcisi el-Uteybi, Güvenlik Konseyi’nin, ulusal bir devletin bu tür füzelerle güvenliğini tehdit eden, bölgenin istikrar ve güvenliğini sarsan bir grubun varlığını kabul edemeyeceğinin belirtti.

“Suudi Arabistan’a 95 balistik füze atıldı”

Yemen krizinde Güvenlik Konseyi’nin dikkatini çekmesi gereken bir başka boyut olduğuna işaret eden el-Uteybi, “Hepimiz Yemen topraklarından Suudi Arabistan’a 5 Şubat 2018 tarihine kadar toplam 95 balistik füze atıldığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Deniz yolu güvenliğinin önemine değinen Uteybi konuşmasını şöyle sonlandırdı , “Gemilere yapılan saldırıların veya gemilerin hedef alınacağına dair yapılan tehditlerin ya da Bab’ul-Mendep Boğazı ve Kızıldeniz deniz yollarına mayın döşeme tehdidinin asla kabul edilemez olduğuna ve kınanması gerektiğine dair açık bir mesaj gönderilmelidir.”