Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey ve Güney Kore arasında temaslar sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seul, Pyongyang ile 2 yıldır ilk kez görüşme yapmak üzere anlaşmaya varırken, iki taraf arasında dün sağlanan temas, görüşmeye katılan heyetlerin şekli ve sayısı hakkındaki ayrıntılar üzerinde yoğunlaştı. 2015 yılından bu yana ilk kez gerçekleşecek görüşme, 1950- 1953 yıllarındaki Kore Savaşı’nı duraklatan ve ateşkes anlaşmasının imzalandığı Kuzey ve Güney Kore arasındaki sınır köyü Panmunjom’da düzenlenecek. İki tarafta, savaşın sonlandığı 1953’ten bu yana hala teknik açıdan bir savaş içerisinde. Öyle ki 60 yıllık bu gerginlik, bölgede çok sayıda olay ve çatışmaya tanık oldu.

Görüşme 9 Ocak’ta

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) Güney Kore Birleştirme Bakanlığı’ndan edindiği bilgilere göre, Güney Kore, dün, 4 bakanı kapsayan bir heyet gönderme kararı aldı. Bu bağlamda bakanlık, iki taraf arasındaki görüşmelerin 9 Ocak’ta Panmunjom’da yapılacağını açıkladı.

Güney Kore heyetinin başkanı Cho Myung-gyon

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, tarafların dün sabah saatlerinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve iki taraf arasındaki temasın hala sürdüğünü belirtildi. Bakanlıktan bir yetkili, tarafların faks aracılığıyla belge alışverişi yaptığını ve heyetlerin oluşumunu tartıştığını açıkladı. Bakanlık, dün, Birleştirme Bakanı Cho Myung-gyon’un heyete liderlik etmesinin önerildiğini açıkladı. Myung-gyon’a aralarında biri Riyad’dan sorumlu 2 bakanın da bulunduğu 4 yetkili eşlik edecek.

Yonhap haber ajansının aktardığı bilgilere göre, Kuzey Kore, bugün, heyet konusunda henüz bilgi vermeyeceklerini belirtti. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yılda yaptığı konuşmada, ülkesinin 9- 25 Şubat tarihlerinde Güney Kore’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na katılabileceğini söylemişti.

Eğer Kuzey Kore, Güney Kore’nin ‘Birleştirme Bakanı’nın heyete liderlik etmesi’ önerisini kabul ederse, muhtemelen Kuzey Kore heyetine de Barışçıl Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son-gwon başkanlık edecek.

“Kuzey Kore olimpiyatlara katılacak”

Öte yandan Kuzey Kore’nin üst düzey bir olimpiyat yetkilisi, dün yaptığı açıklamada, ülkesinin gelecek ay Güney Kore’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları’na katılacağını açıkladı.

Kuzey Kore’nin Uluslararası Olimpiyat Komitesi Temsilcisi Shang Aung, Pekin’deki Olimpiyat Komitesi’ne gitmek üzereyken Pekin Uluslararası Havalimanı’nda gazetecilere kısa açıklamalarda bulundu. Japon Kyoda haber ajansının haberine göre, Kuzey Koreli yetkili, ülkesinin, 9-25 Şubat arası Ganwon kentine bağlı Pyeongchang bölgesinde düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları’na ‘büyük olasılıkla katılacağını’ duyurdu.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yılbaşı konuşmasında ABD’ye yönelik masasında nükleer bir buton olduğu ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Kim, Güney Kore’deki Kış Olimpiyatları’na katılmak üzere bir ekip gönderebileceğini de ifade etmişti. Seul ise, Pyongyang’a üst düzey görüşme teklifinde bulunmuş ve yaklaşık 2 yıldır askıya alınan iki komşu arasındaki bu temasın daha önce başlaması gerektiğini kaydetmişti. 1953 yılında Kore Savaşı’nın bitmesinden bu yana Kuzey ve Güney Kore sınırında dünyanın en büyük askeri varlığı bulunuyor.

Kuzey Kore, son birkaç aydır uluslararası kararlara aykırı olarak nükleer füze denemeleri gerçekleştirdi. Bu durum, uluslararası olarak ülkeye birçok yaptırım kararı alınmasına neden oldu.