Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey ve Güney Kore iki sınavla karşı karşıya! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, Kış Olimpiyatları için Pyeongchang’a giden heyetin, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı görüşmenin “Samimi ve dostça” geçtiğini belirtti. Ancak açıklamada, Kuzey Kore’nin Moon’a Pyongyang’da yapılması planlanan zirveye daveti konusuna yer verilmedi.

Güney Kore’yi ziyaret eden üst düzey Kuzey Koreli heyet, 11 Şubat günü ziyaretini sonlandırdı. Nitekim bu sürecin ardından Kuzey ve Güney Kore artık iki sınavla karşı karşıya kaldı; Bunlardan biri, Kuzey Kore’nin ilişkileri iyileştirme samimiyeti karşısında Güney Kore halkının duyduğu şüphe, diğeri ise ABD’nin Pyongyang’ın Seul ile yakınlaşmaya çalışmasına dair uyarısı…

Etkin olarak hala bir savaş içerisinde olan Kuzey ve Güney Kore arasındaki herhangi bir zirve, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programları konusundaki krize diplomatik bir çözüm baskısı yapan Moon için büyük bir başarı sayılacak.

Moon’a Pyongyang daveti

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong’un geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen görüşmeler sırasında Kuzey Kore liderinden Moon’a kişisel bir mesaj ilettiğini kaydetti. Güney Koreli yetkililer ise, Mavi Ev’deki görüşmeler ve akşam yemeği sırasında Moon’un Kim Jong-un ile görüşmek üzere Pyongyang’a davet edildiğini belirtti. Nitekim zirve gerçekleşmesi halinde, 2007 yılından bu yana Kuzey ve Güney Kore liderlerini bir araya getiren ilk adım sayılacak. Aynı şekilde Mavi Ev’den bir yetkili, Moon’un Seul’deki Kuzey Kore Orkestrası’nın ikinci ve son konserine katıldığı sırada Kim Yo-jong ile görüşme fırsatı yakalayacağını söyledi.

Göstericiler bayrak yaktı

Öte yandan dün Seul’deki bir tiyatro yakınında protesto eylemi düzenlenirken göstericiler, Kuzey Kore bayrağı yaktı. Nitekim bu eylem, Güney Kore lideri Moon’un, Kim Jong-un’un kardeşi ile Kuzey Koreli bir orkestra tarafından düzenlenen konsere katılması dolayısıyla gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in vaat ettiği yakınlaşmanın, Güney Kore’de herhangi bir görüş birliği sağlayamadığı ve muhafazakar kesimi kızdırdığı açık. Bu bağlamda konser salonu yakınlarındaki göstericiler, Moon Jae-in ve Kim Jong-un’u eleştiren ve “Bu korkunç siyasi olimpiyat oyunlarına karşıyız” yazılı dövizler taşıdı. Bir gösterici de yaptığı açıklamada “Bu komünistlerin Seul’deki varlıkları, en büyük aşağılama şeklidir” dedi. Ayrıca göstericiler, protesto eylemi sırasında Kim Jong-un’un fotoğraflarını parçalarken, bazı göstericiler de Kuzey Kore bayrağı yaktı.

Göstericiler ayrıca, Cumhurbaşkanı Moon’u, Kuzey Kore’ye Güney Kore’de propaganda yapma izni vermekle suçladı.

Yaptırımlar konusunda anlaşmazlık yok

Gösterilere paralel olarak, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de ABD, Güney Kore ve Japonya’nın Kuzey Kore’yi nükleer silahlardan arındırma konusunda tamamen mutabık kaldığını açıkladı. Pence, Güney Kore’den ABD’ye dönüş yolunda Air Force Two uçağında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda Başkan Yardımcısı, “Nükleer silahlardan arınmaya yönelik açık adımlar atana kadar Kuzey Kore’ye ekonomik ve diplomatik olarak somut adımlar atma konusunda ABD, Güney Kore ve Japonya arasında bir anlaşmazlık yok” dedi. Bir Beyaz Saray yetkilisi de Güney Kore Cumhurbaşkanının açıkça, “Pyongyang üzerindeki baskının azaltılmasının, Kuzey Kore tarafından nükleer silahsızlanma konusunda atılacak adımlarla bağlantılı” olduğunu belirtti.

Ziyaret uygun koşullara bağlı

Öte yandan bir Mavi Ev yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Moon’a, Jong-un’un yakın bir zamanda kendisiyle görüşmek istediğini söyledi. Ayrıca Mavi Ev sözcüsü, düzenlenen bir basın açıklamasında, Güney Koreli liderin, gerekli atmosferi hazırlayıp görüşmeyi yapmak istediğini duyurdu.

KCNA ise, Kim Jong-un’un yeni yıl mesajına dikkati çekerken, Kuzey ve Güney Kore arasındaki ilişkilerin ilgili taraflarca düzeltilmesi gerektiğini belirtti.

Kuzey Kore heyetine yemek daveti

Diğer taraftan bir başbakanlık yetkisinin Reuters Haber Ajansı’na yaptığı açıklamaya göre, Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon, Kuzey Koreli heyeti Seul’de akşam yemeğine davet etti. Yetkilinin belirttiğine göre, Başbakan Lee iki ülkenin liderlerini bir araya getirmek üzere uygun koşulların oluşmasını umduklarını söyledi.