Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey – Güney Kore liderlerinden ortak zirve kararı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından görevlendirilen 10 kişilik özel heyet, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Görüşmede, Kore Yarımadası’ndaki gerilimi azaltma yolları ele alındı. Ayrıca Kuzey Kore Lideri, Güney Koreli mevkidaşından gelen ortak zirvede bir araya gelme teklifini de kabul etti.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’ya göre, Kim Jong-un, Güney delegasyonu ile Kuzey-Güney ilişkilerinin düzelmesi ve Kore Yarımadası’nda barış ve istikrarın sağlanmasıyla ilgili sorunları ele alan görüşmelerde bulundu.

KCNA, Kuzey Kore liderinin kendisine Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-İn’den bir mesaj getiren heyeti ‘sıcak karşıladığını’ aktardı. Kim Jong-un’a, Güney Koreli özel temsilcinin Cumhurbaşkanı Jae- in’in görüş alış verişi yapabilecekleri bir zirve talep ettiğini duyurdu. Kuzey Kore lideri, bu talebi kabul ettiğini heyete bildirildi.

Kuzey Kore Lideri’nin, heyetle Kore Yarımadası’ndaki askeri gerginliğin hafifletilmesi ve çok taraflı diyalog, iletişim, işbirliği ve görüş alışverişinin etkin hale getirilmesi ile ilgili konularda görüş alışverişinde bulunduğu ifade edildi.

Güney Koreli üst düzey heyet, yarımada ülkelerinin birbiri ile yakınlaşmasının başlangıcına kanıt sayılabilecek olan tarihi Pyongyang ziyaretine dün başladı. Güney Kore’nin ulusal güvenlik danışmanı Chung Hee-young’un başkanlığını yaptığı heyet 10 kişiden oluşuyor. Söz konusu heyet on yıldan fazla bir süredir Kuzey Kore’yi ziyaret eden en üst düzey Güney Koreli yetkililerden oluştu.