Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Irak referandumuna doğru | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Irak’ta düzenlenecek referanduma doğru gerilim artıyor..Siyasi analistler, “bağımsızlık adı altında” yapılacak Kürt referandumunun hedefinde, Kürtlerin daha fazla ekonomik ve siyasi pay almak için Bağdat’la yeniden müzakere masasına oturmak amacı olduğunu savunuyor. Referandumun bir baskı aracı olarak kullanıldığını belirtiyor.

Geçtiğimiz temmuz ayında referandumla ilgili açıklamalarda bulunan Erbil yönetimin Tahran Temsilcisi Nazım Debag, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) verdiği demeçte “Referandum Irak’la sorunları çözmeyi hedefliyor, ayrılmayı değil” ifadesini kullanmıştı. Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’den gelen açıklamalar da referandumun bağımsızlık ilanı değil, bilakis Bağdat’la görüşmelerin başlangıcı olduğunu kaydetmişti.

Referandumla ilgili AFP’ye konuşan bir diğer isim de Uluslararası İlişkiler ve Stratejiler Enstitüsü’nden (İRİS) Kerim Pakzad’dı.. Barzani’nin geniş avantajlar elde etmek istediğini söyleyen Pekzad, halen çözülmeyi bekleyen birçok sorun bulunduğunu hatırlattı. Kürtlerin başlıca talebinin kuzeydeki petrolden faydalanma ve ihraç etme hakkının tanınması olduğunu söyledi.

Pakzad’a göre, Erbil yönetimin önceliği Bağdat’tı devreden çıkartarak tek taraflı petrol ihracını sağlamak. Ayrıca milli bütçedeki Kürdistan payının ödenmesi için yeniden müzakere yapmak.

Referandum ve terörle mücadele

Pakzad’a göre bölgedeki bir diğer önemli başlık demografik olarak Arapların ve Kürtlerin ağırlıkta olduğu Erbil ve Bağdat arasındaki çatışmalı bölgeler…

Ülkedeki çatışmalar siyasi süreçlere ilişkin sorunları da beraberinde getiriyor. Pakzad, Peşmerge güçlerinin, kuzeydeki aşırılık yanlılarının geri çekilmesinden istifade ederek, sınırlarının dışındaki bölgeleri kontrolü altına aldığını böylece topraklarını genişlettiğini söyedi. Bu bölgelerde çok sayıda Şii, Kürt, Sünni ve Türkmen askeri güçlerinden oluşan ve DEAŞ’a karşı savaşan unsurlar bulunuyor. Pekzad ayrıca azınlıklar arasındaki mezhep çatışmalarına da dikkat çekiyor. Tüm tarafların Irak’ın petrol açısından zengin olan ili Kerkük’e yöneldiğini vurguladı.

Uluslararası İlişkiler ve Stratejiler Enstitüsü’nden Kerim Pakzad’ın referanduma ilişkin gündeme getirdiği bir diğer konu başlığı da katılım gösterecek olan taraflar ve terör. Birçok azınlığı içeren il meclisinin, yapılması beklenen referanduma katılmaya karar verdiğini söyleyen Pekzad, ayrıca Bağdat’ın görevinden ayrılmayı reddeden Kürt Valisi Necmettin Kerim’i görevden aldığını hatırlattı. Hükümet güçlerinin, DEAŞ örgütüne karşı savaş için silahlanma operasyonu hazırlığında olduğu söylentilerinin ilde yayıldığını vurguladı.