Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, ABD askerlerinin kalıntılarını teslim etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore yetkilileri, ABD Başkanı Donald Trump ile Kim Jong-un arasında düzenlenen zirvenin ardından, Kore Savaşı’nda ölen ABD askerlerinin kalıntılarının ülkelerine teslim edildiğini açıkladı.

Kuzey Kore, 1950-1953 Kore Savaşı’nda hayatını kaybeden 55 ABD askerlerinin kalıntılarını ülkelerine gönderdi. ABD’ye ait bir askeri uçak kalıntıları Güney Kore’deki üsse götürürken, Trump da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a atmış olduğu bu adım için teşekkür etti.

“Teşekkürler Kim Jong-un”

Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Trump, “Uzun yıllar sonra birçok aile için tarihi bir an olacak. Teşekkürler Kim Jong” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray tarafından daha önce yapılan açıklamada ise Kuzey Kore’deki değişim iradesinden memnuniyet duyulduğu bildirilmişti.

Ölen askerlerin Birleşmiş Milletler (BM) bayrağına sarılı sandıklar içindeki kalıntıları askeri törenle uçağa taşınırken, BM tarafından yapılan açıklamada, Güney Kore’ye götürülecek kalıntıların buradan da yine uçakla ABD’nin Havai kentine taşınacağı belirtildi.

İyi niyet göstergesi

Asker kalıntılarının iadesi, Kuzey Kore ve Çin ile Güney Kore ve ABD arasında gerçekleşen Kore savaşının 65’inci yıldönümüne denk geldi. Savaşın üzerinden 65 yıl geçmesine rağmen Kore Yarımadası’nda iki ülke arasında savaş durumu hala devam ediyor.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, 12 Haziran’da nükleer silah programına ilişki olarak, Trump ile Singapur’da gerçekleştirdiği zirvede, asker kalıntılarının iadesini kabul etmesi “iyi niyet göstergesi” olarak nitelendiriliyor.

Kim Jong-un, Singapur zirvesi sonrası yaptığı açıklamada, nükleer silah programından vazgeçtiğini bildirmiş ancak programın nasıl durdurulacağına dair detaylı bilgi vermemişti.

Seul’den ‘savaş durumunu bitirelim’ çağrısı

Öte yandan, Güney Kore tarafından yapılan açıklamada, asker kalıntılarının ABD’ye iade edilmesinden memnuniyet duyulduğu belirtilerek, “Bu adım Washington ve Pyongyang arasında güven inşa edilmesine katkı sağlayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Güney Kore Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Seul ve Pyongyang’ın, önümüzdeki Pazartesi günü, üst düzey askeri liderlerin katılacağı müzakerelere başlayacağı belirtildi.

Sınırdaki asker sayısı azaltılacak

Açıklamada Seul’un, 2020 yılı itibariyle Kuzey Kore sınırındaki asker sayısını 618’den 500’e, subay sayısını ise 436’den 360’a düşürmeyi kararlaştırdığı kaydedildi.

Pyongyang yönetimine savaş durumunun bitirilmesi çağrısı yapılan açıklamada, “Bu adım barışa giden yolun ilk adımı olmalı ve Washington’un nükleer programa dair verdiği garantileri güçlendirmeli” cümlelerine yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kore’nin nükleer programını tamamen sonlandırmasından sonra Kore Savaşı’nı sonlandıran ateşkesin yerini alacak ortak bir barış mekanizması kurmak istediğini açıklamıştı.