Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, ABD askerlerinin kalıntılarını Washington’a iade edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler (BM) askeri misyonu yetkililerinin Kore Savaşı sırasında ölen Amerikan askerlerinden daha fazla kalıntının teslim edilmesi için Pyongyang yetkilileriyle görüşmeler yaptığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Rob Manning, Güney Kore’deki Birleşmiş Milletler Komutanlığı (UNC) Genelkurmay Başkanı ABD’li General Michael Minihan başkanlığındaki heyetin, Pyongyang’dan bazı yetkililerle Güney ve Kuzey Kore sınırında yer alan Panmunjom köyünde bir araya geldiklerini açıkladı.

Sözcü, heyetler arasında “Kore Savaşı’nda ölen Amerikan askerlerine ait daha fazla kalıntının teslim edilmesi için gayret sarf edilmesinin” kararlaştırıldığını söyledi.

Kuzey Kore geçtiğimiz Temmuz ayında, 1950-1953 yıllarındaki Kore Savaşı sırasında ölen Amerikan askerlerinin 55’inin kalıntılarını ABD’ye teslim etmişti. Bu karar, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur’da gerçekleşen tarihi zirvede yapılan anlaşma sonrasında alındı.

Kore Savaşı’na katılan 7 bin 700’den fazla ABD askeri kayıp sayılıyor. Bunların yaklaşık 5 bin 300’ünün Kuzey Kore’de kaybolduğu belirtiliyor.