Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore: ABD ile müzakere kararını baskı altında almadık | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, ABD’yi herhangi bir provokasyona karşı uyararak, Trump ve Kim Jong-un arasında yapılması planlanan zirve kararının ABD baskısı altında alınmadığını açıkladı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Pyongyang’ın müzakere masasında oturacağını teyid ederek, diyalog kararının zayıfladığı bir atmosfer olmadığını söyledi.

Sözcü, Kore Yarımadası’nda barış ve uzlaşmaya yönelik adımlar atılırken, ABD’nin diyalog atmosferini dağıtmak amacıyla Kuzey Kore’yi kasıtlı olarak kışkırtmaya çalıştığını söyleyerek, ABD’nin Kuzey Kore’nin bu iyi niyetli adımları sanki baskı ve yaptırımlar sonucunda atmış gibi bir izlenim vermeye çalıştığını da kaydetti.

Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik programları nedeniyle yaşanan gerilimden sonra, Kore Yarımadası’nda teknik olarak hala savaşta olan Kuzey ve Güney Kore arasında yılın başından bu yana sakin bir atmosfer hakim olmuştu.

Trump, Nisan ayı sonunda yaptığı açıklamada Kuzey Kore’ye yaptığı baskıların müzakere ortamının oluşmasına katkıda bulunduğunu ifade etmişti.