Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore: ABD ile pazarlık yapmayacağız | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, ABD’nin iki ülke arasındaki görüşmeler için ön koşullar belirlemesini eleştirdi. Öte yandan Güney Kore, Kore Yarımadası’ndaki nükleer gerginliği azaltmak için Pyongyang’a elçi göndermeye hazırlanıyor.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD ile diyalog kurulması ‘mümkün’. Ülkesinin ancak tarafların ‘eşit temelde’ olması halinde Washington ile diyaloğa açık olduğunu dikkat çeken Sözcü, Kuzey Kore’nin masaya oturmak için nükleer silahlarından ve füze programından vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) tarafından aktarılan açıklamada, Sözcü, “Onlarca yıllık Kuzey Kore ve ABD ilişkileri tarihinde, ön koşullarla ABD ile masaya oturduğumuz tek bir durum bile olmadı. Bu durum bundan sonra da geçerli olacak” şeklinde konuştu.

“ABD’nin önerdiği askeri seçeneği tartışmayacağız ya da engelleyeceğiz”

Diyalog ve müzakereler yoluyla meseleleri diplomasi ve barış içinde çözmek niyetleri olduğunun altını çizen Sözcü, “ABD’nin önerdiği askeri seçeneği tartışmayacağız ya da engelleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Pyongyang, Washington ile herhangi bir şart koşulmadan başlatılacak olan bir diyalog istediğini uzun zamandır dile getiriyor. Ancak ABD, Pyongyang’ın nükleer cephaneliğini imha etmeden herhangi bir diyalog başlatılmasını kabul etmiyor. ABD’li yetkililer ise diyalog teklifinin, Washington ve Seul arasındaki ilişkiyi bozmasından korkuyor.

2018PyeongChang Kış Olimpiyatları sırasında Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesi sonrasında Seul’un, nükleer gerginliği azaltmak üzere diyalog başlatmaya yardım etmek için Kuzey Kore’ye bir elçi göndermeye hazırlanmasının ardından Pyongyang bu son mesajını verdi.

Tarihi yakınlaşma

Güney Kore’de düzenlenen 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda Güney ve Kuzey Koreli sporcular, Birleşik Kore bayrağı altında birlikte yürümüş, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi arasında tarihi bir yakınlaşma yaşanmıştı.