Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, ABD ile tarihi zirveyi iptal edebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, Washington’ın, Pyongyang’ın nükleer silahlardan vazgeçmesinde ısrar etmesi halinde, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşmesi planlanan görüşmeyi yeniden değerlendireceğini açıkladı.

Kuzey Kore Resmi Haber Ajansı KCNA’da yer alan haberde, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan’ın “ABD bizi köşeye sıkıştırır ve tek taraflı olarak nükleer silahlarımızdan vazgeçmemizi isterse, görüşmelere olan ilgimizi kaybederiz ve beklenen Kuzey Kore-ABD zirvesine katılıp katılmamayı yeniden değerlendirmemiz gerekir” ifadeleri yer aldı.

Nükleer silahların teslimi konusunda Kuzey Kore’ye ‘Libya modelini’ öneren ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’u da eleştiren Kye-gwan, “Bu, Kuzey Kore’yi Libya ve Irak’ın kaderine boyun eğdirmek için yapılan çok kötü bir girişimdir. Bu Amerikan politikasına karşı öfkemi dizginleyemiyorum” diyerek, ‘ABD’nin diyalog ve müzakere yoluyla Kuzey Kore ile ilişkileri geliştirmek istediğinden’ şüphe duyduklarını ifade etti.