Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, ABD’ye yaptırımlardan vazgeçme çağrısı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, resmi medyası aracılığıyla ABD’yi yaptırımlardan vazgeçmeye davet ederken Güney Kore ise Kuzey Kore’den kömür taşıyan 9 tırın Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarını deldiğine dair soruşturma başlattığını duyurdu.

Kuzey Kore’de iktidardaki İşçi Partisi’ne yakınlığıyla bilinen “Rodong Sinmn” gazetesinin haberinde konuya ilişkin şu ifadeler yer aldı:

“Pyongyang yönetimi, nükleer silah denemelerini durdurma yönünde iyi niyet göstererek 1950-1953 yılları arasındaki Kore Savaşı’nda ölen ABD askerlerinden geriye kalanları teslim etti. Artık BM yaptırımlarının devam etmesi için sebep kalmadı.”

BM’nin birkaç gün önce yayınladığı raporda Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerinden vazgeçmediğine ve BM kararlarına aykırı olarak petrol ve yakıt ticaretini sürdürdüğüne dikkat çekilmişti.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamada da bu duruma dikkat çekildi. Gümrük yetkililerinin kömür yüklü 9 tır hakkında BM’nin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlarını ihlal ettiğine dair soruşturma yürüttüğü bildirildi.

Pyongyang yönetimi haziran ayında ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Singapur’da gerçekleşen zirvede nükleer programını durdurma sözü vermişti.

Rodong Sinmn gazetesinde yer alan haberde Washington’a Pyongyang’ın iyi niyetli hareketlerine rağmen ilişkileri normalleştirme çabalarına aykırı davranma suçlaması yöneltildi.

Haberde, “ABD Dışişleri Bakanlığı, önemsiz sebeplerle nükleer silah programı tamamen bitmeden yaptırımları hafifletmeyeceğini bildiriyor. Yaptırımların artırılmasını müzakerelerde elini güçlendirmenin yolu olarak görüyor” yorumu yapılırken “ABD’nin bize karşı gösterdiği adeta sopa niteliğindeki yaptırımların iki ülke arasındaki yakınlaşmayı artırması nasıl mümkün olabilir” sorusuna yer verildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun geçen cumartesi günü düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) toplantısında Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımların devam etmesi gerektiğini ifade etmesi, Kuzey Koreli mevkidaşı Ri Yong-ho ile sözlü gerginlik yaşamasına sebep oldu. Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, Pompeo’nun sözlerini eleştirerek “Washington savaşın sürmesini istiyor” ifadelerini kullandı. Pompeo ise Kuzey Kore’nin nükleer füze denemelerini sürdürmesinin lideri Kim Jong-un tarafından Singapur zirvesinde verilen sözlere aykırı olduğunu ancak yine de Pyogyang’ın nükleer programını bitireceğine inandığını kaydetti.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Kuzey Kore basınında dün yer alan haberlerde ABD’ye yaptırımlardan vazgeçme çağrısı yapılırken yönetime yakın “Uriminzokkiri” adlı internet sitesinde yayınlanan haberde ABD’nin yaptırımları “zamanla çürümüş yaptırımlar” olarak nitelendi. Bu yaptırımların iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin önünde engel olduğuna vurgu yapıldı.

Bir başka internet sitesi “Mairi” ise Pyongyang’ın nükleer programını durdurma ve asker kalıntılarını teslim etme gibi güven veren adımlarına karşı ABD tarafının da güven inşa etmesi gerektiğine işaret etti. “Tango, iki kişi gerektirir” ifadelerini kullandı.

Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Kim Wei-kyum dün yaptığı açıklamada, Seul’ün Pyongyang’dan nükleer programını durdurma çalışmalarını hızlandırmasını, Washington’dan da Pyongyang’a karşı ‘iyi niyetle’ yaklaşmasını istediğini bildirdi.