Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı yarın Tahran’ı ziyaret edecek | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’nun yarın karşılıklı ilişkileri görüşmek üzere İran’a ziyarette bulunacağı bildirildi.

İran basınında yer alan haberlere göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho yarın (Salı) İran’ı ziyaret edecek. Ri’nin ziyareti, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başladığı tarihle çakışırken, aynı zamanda ABD’nin Pyongyang’a nükleer programını sonlandırması için baskı yaptığı bir dönemde gerçekleşiyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Haziran ayında gerçekleşen tarihi zirvede bir araya gelerek, ‘Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırma’ konusunda anlaşmaya varmışlardı.

Ri’nin ziyareti ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Kuzey Kore yaptırım komitesi uzmanları tarafından hazırlanan gizli bir raporun ortaya çıkmasından günler sonra gerçekleşecek. Raporda, Pyongyang’ın, Suriye rejimi ile askeri olarak işbirliği yapmaya devam ettiği ve Yemen’deki İran destekli Husi milislere silah satmaya çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Fars Haber Ajansı, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri’nin, İranlı mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif ile bir araya geleceğini bildirirken, görüşmede ele alınacak konular hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı (KCNA) ve AFP’nin bildirdiğine göre, Bakan Ri’nin nisan ayında Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Bakanlar Konferansı’nda üst düzey yetkililerden oluşan İranlı bir heyet ile görüştüğüne inanılıyor.

Bununla birlikte Kuzey Koreli bir heyet, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Ağustos 2017’de tekrar seçildikten sonra ikinci dönem için yapılan yemin törenine katılmıştı.

Öte yandan, Kuzey Kore’yi takip eden ABD merkezli haber sitesi NK News’e göre, BM uzmanlarından oluşan bir komisyon, geçmişte iki ülke arasındaki işbirliği konusunda endişelerini dile getirmişlerdi. Komisyon, 2017 tarihli bir raporda, Tahran’da Kuzey Kore’ye silah kaçakçılığı yapanların ikamet ettiği ve her iki ülkenin ürettiği füze tasarımlarındaki benzerlikleri ortaya koymuştu.