Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, Güney Kore ile aynı saat dilimine geçiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore resmi haber ajansı (KCNA), Kuzey Kore Parlamento’sunun, tarihi zirvenin ardından jest olarak Güney Kore ile aynı saat dilimine geçme kararı aldığını ve 5 Mayıs’ta uygulamaya geçileceğini duyurdu.

Kuzey Kore, 2015 yılında, 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’nın işgalinden kurtulmalarının 70. yıl dönümünde, ülkenin saat dilimini Güney Kore’nin yarım saat gerisine almış, böylelikle
Japonya sömürgesi döneminden kalan son izlerin de Pyongyang saat dilimiyle sökülüp atılacağına işaret etmişti.

Ancak, cuma günkü tarihi zirvenin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un varılan uzlaşmaya jest olarak ülkesinin Güney ile aynı saat dilimine geçeceği yönünde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’e söz verdi.

Kim, görüşme esnasında uzlaşma ve ulusal birliğin ilk pratik adımını atarak iki yerel saati birleştirme kararlılığını dile getirdi.

“Sembolik bir adım”

Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü Yoon Young-chan, bu kararın iki komşu arasındaki ilişkileri geliştirme arzusunu yansıtan ‘sembolik’ bir adım olduğunu dile getirdi.

Young-chan, dün yaptığı açıklamada da, iki liderin cuma günü gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Punggye-ri nükleer deneme tesisinin ABD ve Güney Koreli bağımsız gözlemcilerin katılımıyla kapatacağını söylediğini aktardı.