Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore: Her an bir nükleer savaş çıkabilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilcisi Kim In-ryong, BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Kore Yarımadası’nda olası bir nükleer savaşın her an çıkabileceğini söyledi.

Kuzey Kore’nin BM Daimi Temsilcisi Kim In-ryong, BM Genel Kurulu Silahsızlanma Komitesi’nde yaptığı açıklamada, Kore Yarımadası’ndaki durumun ‘sonucu belli olmayan’ bir seviyeye geldiğini belirterek, “Her an bir nükleer savaş çıkabilir” şeklinde konuştu. Kim In-ryong, ABD’nin düşmanca politikası ve nükleer tehdidi tamamen yok edilmedikçe, nükleer silahlarımızı ve balistik füzelerimizi hiçbir koşulda müzakere masasına koymayacağız” dedi.

“Dünyanın neresinde olursa olsun, cezamızdan kurtulamayacak”

Kim In-ryong, “Tüm ABD toprakları atış menzilimizde ve eğer ABD bizim kutsal topraklarımızın bir santimini bile işgal etmeye cüret ederse, dünyanın neresinde olursa olsun ağır cezamızdan kurtulamayacak” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki tartışmalar, iki ülke arasındaki gerginliği arttırdı. Bu bağlamda Trump, ülkesinin tehdit edildiği takdirde Kuzey Kore’yi tamamen yok etmekten başka seçeneği kalmayacağını kaydetti. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ise, pazar günü CNN televizyonunda yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Twitter’da, ‘Tillerson Pyongyang’ın diyalog isteğini gerçekleştirmeye çalışarak zaman kaybediyor’ mesajını paylaşmasına rağmen savaş istemiyor” ifadelerini kullandı. Tillerson, “Başkan, bu krizi diplomatik olarak çözmek istediğini açıkça belirtti” diyerek, bu diplomatik çabaların ilk bomba atılıncaya kadar devam edeceğini kaydetti.

ABD ve Güney Kore, Pyongyang yönetimine karşı yeni bir gövde gösterisinde bulunarak, pazartesi günü 10 gün sürecek büyük bir deniz tatbikatı başlattı.

Pyongyang, şimdiye kadar ki en güçlü altıncı nükleer testini 3 Eylül’de gerçekleştirmişti. Uluslararası arena, bu girişimi kınanırken, BM Güvenlik Konseyi’ne yeni yaptırımlar uygulama çağrısı yaptı.