Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore krizi Kanada’da masaya yatırılacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, Kuzey Kore’nin nükleer politikası konusunda duyduğu endişenin değerlendirilmesi için Çin de dâhil olmak üzere yaklaşık 12 ülke dışişleri bakanlarının katılımıyla düzenlenecek bir toplantıya ev sahipliği yapmak istediğini duyurdu.

ABD’nin eş başkanlığında düzenlenmesi planlanan toplantı için henüz tarih belirlenmediğini söyleyen Freeland, Kuzey Kore’nin tüm Amerika Kıtası’nı hedef alabilecek yeni bir kıtalararası füze denemesi yaptığına dikkat çekti, konunun uluslararası güvenlik için “en acil tehdit’ olarak ele alınmasının hedeflendiğini belirtti.

Özellikle Çin’den katılım beklediklerini söyleyen Kanada Dışişleri Bakanı toplantının Kuzey Kore üzerinde baskı oluşturma konusunda uluslararası toplumun birliğini göstermek için önemli bir adım olacağını vurguladı.

Kuzey Kore’nin nükleer bir devlet haline geldiğini söyleyen Freeland, “Hepimiz diplomatik bir çözüm için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Freeland açıklamasında ayrıca, geçtiğimiz günlerde Çinli mevkidaşı Wang Yi ile konuyu ayrıntılı olarak görüştüğünü söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Kanadalı mevkidaşı Freeland’ı arayarak Kuzey Kore konusunda görüştüğü aktarıldı.

Açıklamada, Tillerson’un krizde diplomatik seçeneklerin masada kalacağını söylediği belirtildi.