Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore kuruluş yıldönümünden Trump’a ılımlı mesaj | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore’nin 70. kuruluş yıldönümü kutlamalarında nükleer füzelere yer verilmemesine ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden “son derece olumlu ve güçlü bir mesaj” diye karşılık verdi.

Pyongyang’ın kuruluş yıldönümü kutlamaları sırasında geçit töreninde önceki yılların aksine nükleer füzelere yer vermemesi “Washington ve Seul ile mevcut diplomatik çabaların baltalanmasını önlemek” şeklinde yorumlandı.

Önceki yıllarda ülkenin ağır silahlarının ve askeri gücünün sergilenmesine odaklanan geçit töreninde bu yıl daha çok ekonomik kalkınmaya vurgu yapılması, Singapur’da Kim Jong-Un-Trump zirvesinden sonra başlayan diplomatik çabaların ve Güney Kore lideri Moon Jae-in ile yaklaşmakta olan üçüncü zirvenin ruhuna aykırı hareket edilmemesi şeklinde yorumlandı.

Kuzey Kore’nin bu tutumu ABD Başkanı Donald Trump’ın da memnun etti. Trump, Twitter üzerinden paylaştığı mesajda, “Bu Kuzey Kore’den gelen çok büyük ve olumlu bir haber. Başkan Kim’e teşekkürler. İkimiz, herkesin yanıldığını kanıtlayacağız. Birbirini seven iki insanın güzel diyaloğu gibisi yok. Ben göreve gelmeden önceki durumdan çok daha iyi” ifadelerini kullandı.