Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore lideri, ABD ile diyaloğu ilk kez açıkladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Joung-Un arasında gerçekleşecek görüşmenin hazırlıkları devam ederken, Kim, Başkent Pyongyang’da düzenlenen parti toplantısında ilk kez ABD ile diyaloglara başlanacağına dair bir açıklama yaptı.

Washington yönetimi, geçtiğimiz ay, Başkan Trump ile Kim Joung-Un Mayıs ayında bir görüşme gerçekleştireceğini ilan ederek uluslararası toplumu şaşırtmıştı.

Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’da, yer alan habere göre, Kuzey Kore lideri, bugün, liderliğini yaptığı Kore İşçi Partisi’nin Politbürosu’ndan yetkililerle, Kuzey ve Güney Kore arasındaki son gelişmeler ve ABD ile yapılacak diyalog görüşmelerinin ele alındığı bir toplantı düzenledi. Ajansa göre, Kim Joung-Un, toplantıda, bu ay, Güney ve Kuzey Kore arasında gerçekleştirilecek zirve hakkında da partililere bilgi verdi.

Pyongyang yönetiminin, nükleer balistik füze geliştirme programına başladığını ilan etmesinin ardından Kore Yarımadası’nda 2 yıldır devam eden gerginlik, Kuzey ve Güney Kore liderlerinin 27 Nisan’da bir araya geleceğinin ilan edilmesiyle yerini olumlu bir atmosfere bırakmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz ay, Kim ile Kuzey Kore’nin nükleer balistik füze geliştirme programına dair bir toplantı düzenleyeceğini ilan etmiş ancak Pyongyang tarafından konuya ilişkin resmi bir açıklama gelmemişti. Kuzey Kore lideri, son açıklamasıyla suskunluğunu bozarak ABD tarafından ilan edilen görüşmeyi doğrulamış oldu.