Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore lideri, Çin ile daha yakın ilişkiler istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz Cumartesi günü üst düzey Çinli yetkili ile Pyongyang’da bir araya geldi. Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) aktardığına göre Jong-un, Pekin ile ilişkileri güçlendirme çağrısında bulundu.

KCNA’nın aktardığına göre, Kim Jong-un Kuzey Kore’nin kurucu lideri Kim İl-sung’un doğum yıldönümü münasebetiyle her yıl Pyongyang’da düzenlenen bahar festivaline katılan teknik bir heyetin başındaki Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi (ÇKP) direktörü Song Tao ile görüştü.

Ziyaret, Kuzey Kore liderinin Pekin’i ziyaretinden haftalar sonra gelişti. Bu bağlamda KCNA, Kim’in Çin heyetiyle geçtiğimiz Cumartesi günü bir araya geldiğini ve Song Tao’nun Çin Devlet Başkanının ‘sıcak selamını” ilettiğini açıkladı.

Tarafların, iki ülke açısından ortak öneme sahip konuları görüştüğü belirtilirken, toplantıya dair ayrıntılı bilgilere yer verilmedi. Ajans, “Yüce lider, Kuzey Kore ve Çin arasındaki geleneksel dostluğu geliştirmek ve yeni bir aşamaya doğru ilerlemek üzere olumlu bir şekilde çalışıyor” dedi.

Aktarılana göre, Kim Jong-un, Pekin ve Pyongyang arasındaki toplantıların ve iş birliğinin devam edeceğini vurguladı.

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim, Çin heyeti onuruna bir yemek ziyafeti düzenlerken, Rodong Sinmun gazetesi de Çinli ve Kuzey Koreli yetkililerin Kim ve Şi’nin fotoğraflarıyla dekore edilmiş büyük bir yuvarlak masada görüştüğünü vurguladı.

Aynı şekilde 1912 yılında doğan Kim İl-sung’un anısında düzenlenmiş bahar festivaline çok sayıda yabancı sanatçı katıldı. KCNA tarafından festivale dair bir fotoğraf yayınlanırken, fotoğrafta Kim Jong-un’un eşinin Çinli sanatçıların konserlerine yalnız katıldığı görüldü. Çin, 2016 yılı hariç, 1986 yılından bu yana söz konusu festivale katılım gösteriyor.

Yüzlerce Kuzey Koreli, Kim İl-sung’un doğumunun 106. yıldönümünü kutlamak için dün rejim kurucusunun büyük bir heykelinin yanına çiçek bıraktı. Resmi üniformalılar, öğrenci ve aileler Pyongyang’ın ortasındaki Kim İl-sung ve Kim Jong-il’in heykelinin bulunduğu Mansu Tepesi’ne akın etti.

Nitekim heykel yakınına “İki büyük yoldaş Kim İl-sung ve Kim Jong-il her zaman bizimle olacak” yazılı bir afiş asıldı.

AFP’nin aktardığına göre, yıllardan bu yana Kuzey Koreliler Kim ailesinin mutlak sadakatini öğrendi. Öyle ki mevcut lider Kim Jong-un, dedesi ve babasının doğumuyla ilgili programlarla dolu ülkede söz konusu aileden üçüncü lider. Nitekim bu kutlamalar, insanların dünyadaki izole edilmiş rejimlerden birine olan sadakatlerini göstermelerine de katkıda bulunuyor. Bu çerçevede “güneş günü” olarak bilinen 15 Nisan, Kuzey Kore’de yılın en önemli günü olarak sayılıyor.

Öte yandan dokuz yıl önce orduya katılan 25 yaşındaki Yarbay Rio Yong Jong, heykellerin ziyaretinin “üst düzey ülke liderlerinin istediği ülke birliğini sağlama ve Kim Jong-un’un liderliğini destekleme” açısından önemli olduğunu vurguladı.

Kuzey Koreli yetkililer de geçtiğimiz Cumartesi günü Kim İl-sung’un doğum yıldönümü münasebetiyle büyük bir toplantı düzenledi.

Diğer taraftan Tokyo, Kuzey Kore konusunda uluslararası diplomaside bir rol oynamaya çalışırken Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de dün Japonya’ya ziyarette bulundu. Ziyaret, iki taraf arasındaki gergin ilişkileri iyileştirme yolunda büyük bir adım olarak nitelendirildi. AFP’nin aktardığına göre Wang Yi’nin, Japon mevkidaşı Taro Kono ile görüşmesinde ekonomik ilişkiler, Doğu Çin Denizi’ndeki toprak anlaşmazlıkları ve Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması ele alındı.

Bu bağlamda Kono, Wang’a, “Wang’ın ziyaretini Japonya-Çin ilişkilerini geliştirmeye yönelik çabalarımızda önemli bir adım olarak addediyorum” dedi. Çinli Bakan ise ziyaretinin, Japonya’nın mesajlarına ve politikalarına karşı “olumlu” bir cevap olduğunu söyledi. Japonya işlerinde kıdemli uzman ve eski Tokyo büyükelçisi ise yaptığı açıklamada, “Bir dizi karmaşık ve hassas faktörle karşı karşıyayız. Ama birlikte ve Japonya’nın da çabalarıyla Çin- Japonya ilişkilerini kalıcı ve doğal seyrine geri döndürmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

İki ülke, Japonya’nın Başbakan Şinzo Abe, Çin Başbakanı Li Keçiang ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in arasında üçlü bir zirveye ev sahipliği yapması konusunda da mutabık kaldı. Zirveye dair net bir tarih belirtilmezken, Kono’nun belirttiğine göre toplantı sonrasında liderler Abe ve Şi Cinping arasında karşılıklı ziyaretler düzenlenmesini umuyor.

Japonya Dışişleri Bakanı gazetecilere yaptığı açıklamada, “Liderler düzeyinde karşılıklı ziyaretler aracılığıyla ikili ilişkileri geliştirme hususunda anlaşmaya vardık. Li’nin üçlü görüşmede yapacağı ziyaret bu yöndeki ilk adım sayılacak” dedi. Taro Kono ayrıca, Doğu Çin Denizi’nde istikrar sağlanmadan Japonya- Çin ilişkilerinde gerçek bir iyileşmenin olmayacağının da altını çizdi.

İki ülke arasındaki ilişkiler, karasuları sınırı anlaşmazlıkları ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon mirası dolayısıyla gergin. Ancak Tokyo, Kuzey Kore’nin nükleer programının arka planı olarak Pekin’in önemli bir rol oynamasını tercih ederek iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmeye çalışıyor.