Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore lideri ekipmansız Baekdu Dağı’na tırmandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un, ülkede bulunan asırlardır kutsal kabul edilen Baekdu Dağı’nın zirvesine tırmandı.

‘The Independent’ gazetesi, Kim’in siyah deri ayakkabılarıyla 2 bin 700 metreden daha fazla yükseklikte olan dağa tırmandığını yazdı. Ardından Kore medyası, ülke liderinin buz yoğunluğu olan dağa tırmandığını belirtti.
Kuzey Kore Lideri, dağdaki hizmetlerin iyileştirilmesi ve turistler için bir otel inşa edilmesi yönünde talimatlar verdi. Kim, gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ülkesinin güçlü nükleer programını tamamlamaya kararı olduğunu ve söz konusu programın tarihi ve muhteşem olduğunu söyledi.

Gazete ayrıca, resmi ajansın yayınladığı fotoğraflarda herhangi bir ekipman görünmemesi nedeniyle Kim’in karlı dağa teçhizatsız tırmanmasını eleştirdi.

Öte yandan, Kuzey Kore’nin resmi gazetesi ‘Rodong Sonomon’, Baekdu Dağı’nın zirvesine sık sık tırmandığını fakat ılık bir kış havasında ilk kez tırmandığını belirtti.

Dağ Çin’in kuzeydoğusundaki Guilin bölgesini Kuzey Kore’den ayıran Changbei Dağları’nda yer almakta. Her biri deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikte 16 zirveden oluşmakta. Ana zirvesi, yüksekliği 2 bin 691 metreyi bulan Baekdu’dur.
Dağ zirvesi aynı zamanda Çin’in kuzeyindeki ve Kore Yarımadası’nın, en yüksek zirve noktası sayılmakta. Tianshi Gölü’nün varlığıyla ünlü olan önemli bir turistik bölgedir.