Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’dan yıllar sonra Çin ziyareti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japon medyası, Kuzey Kore’den diplomatik ziyaretlerde kullanılan trende Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Çin’e üst düzey bir yetkiliyi ziyaret için geldiğini bildirdi.

Kyodo Haber Ajansı, söz konusu ziyaretin iki komşu ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi amaçlı olduğunu belirtti.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, babasının ölümünden sonra 2011’in sonlarında göreve başladığından beri yurt dışına hiç seyahati olmadığı belirtildi.

Çin ve Kuzey Kore, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden bu yana geleneksel müttefiklerdi, ancak Çin’in Pyongyang’a karşı BM nükleer ve füze programları üzerindeki yaptırımlarına verdiği destek ile ilişkileri gerildi.

Bununla birlikte, Çin, Kuzey Kore’nin diplomatının ve en önemli ticaret partisinin ana destekçisi olmaya devam ediyor, ancak Başkan Kim Jong-un, hiçbir zaman Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinbing ile bir araya gelmedi.

Kuzey Kore liderinin Nisan ayının sonunda Güney Kore Cumhurbaşkanı Mon Jae-in ve Mayıs ayı bitmeden de ABD Başkanı Donald Trump olmak üzere gelecek haftalarda iki tarihi zirvede yer alması bekleniyor.

Öte yandan, Çin ve Kuzey Kore medyası, Pekin’e yapılan ziyaret hakkında hiçbir haber yapmadı.

Cumartesi günü, Japonya’nın NNN kanalı, Pekin İstasyonu’na ulaşan yeşil bir trenin görüntülerini sarı çizgilerle yayınladı. Kim Jong-un’un babası, güvenlik nedeniyle uçağa biniş yapmaktan yana değildi ve medyada yer alan trene benzer bir zırhlı trenle seyahat ediyordu.

Fransız Haber Ajansı AFP’ye göre dünkü sakinlik Pekin’e gelen trenden dolayıydı. AFP, istasyonun karşısındaki avluda bulunan seyyar satıcının “Öğleden sonra, durum olağandışıydı. İstasyonun dışında çok fazla polis vardı ve istasyonun iç alanı kapatıldı” dediğini aktardı.

Çin Demiryolu Şirketi, dün, birkaç satırda alışılmadık bir gecikme olduğunu bildirdi. Sosyal medyada Pekin’e doğru geçen özel bir tren projesi iddiası yayıldı. Kuzey Kore liderinin ziyareti hakkında yapılan olumsuz yorumlar ise hemen silindi.