Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore lideri, ‘yeni ultra modern’ silah denemelerini denetledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Seul/ Şarku’l Avsat

Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un yeni geliştirilen ultra modern bir silahının denemelerini denetledi. Analistler, bu adımı, nükleer silahsızlanma müzakerelerinin ardından gerçek bir provokasyondan ziyade politik bir mesaj olarak değerlendirdi.

Kuzey Kore, nükleer ve füze programlarıyla ilgili olarak Washington’la hassas bir diplomatik süreç başlattığından beri ilk kez silah test etti.

Kuzey Kore ajansı KCNA’nın haberine göre Kim Jong-un’un, Ulusal Savunma Bilimleri Akademisinde yeni bir yüksek teknolojili taktiksel silah testini denetledi. Haberde silah ile alakalı çok fazla ayrıntıya yer verilmezken, testin başarılı bir şekilde yapıldığına dikkat çekildi.

Yonhap haber ajansına göre adının açıklanmasını istemeyen Güney Koreli bir yetkili, test edilen silahın, topun, Kuzey Kore liderinin babası Kim Jong-il döneminden bu yana geliştirilen yeni bir tür uzun menzilli silah olduğunu varsaydıklarını belirtti.

Pyongyang’ın nükleer silah ve balistik füze denmelerini askıya alması bu yıl hızlı diplomatik gelişmelere ve Kuzey Kore ile ABD arasında müzakereler gerçekleştirilmesine olanak sağladı. ABD Başkanı Donald Trump söz konusu adım hakkında övgüde bulunmuştu.

ABD-Kuzey Kore nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya sağlamıştı

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

KCNA’nın haberinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Washington’un sözünde durması konusunda Kim Jong-un’a güvendiği belirtildi.

Bakanlık’tan yapılan açıklamada, geçtiğimiz Haziran ayında gerçekleştirilen Singapur zirvesinde Tump ve Kim Jong-un’un nükleer silahsızlanma konusunda bir takım anlaşmalara vardıklarını ve bunların tamamen uygulanabileceğini, Kuzey Kore için daha denetimli bir gelecek oluşturulabileceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, “Tüm bu anlaşmaların uygulanması için Kuzey Kore ile müzakerelerde bulunuyoruz. Başkan Trump ve Lider Kim’in verdikleri sözlerin yerine getirileceğinden eminiz” ifadelerine yer verildi.

Washington ve Pyongyang arasındaki görüşmeler, metnin yorumlaması konusunda ortaya çıkan anlaşmazlıklardan dolayı durdu. Bu, yeniden nükleer silah denemelerine neden olabilir. Sürecin geleceği hakkında ciddi şüpheler mevcut.

KCNA’nın haber metninde ‘taktiksel silah’ ifadesini kullanması, bugün yapılan testin herhangi bir uzun menzilli füze veya nükleer silah içermediğini belirtti. Güney Kore’nin söz konusu testi gözlemlediğine dair herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

“Silah testi ile mesaj veriliyor”

Güney Kore Bakanlığı’ndaki bir yetkili Kuzey Kore’nin taktiksel bir silah test ederek, denemenin bir provokasyon değil, mesaj olduğunu gösterdiğini söyledi.
Yetkili, “Ordumuzun Kuzey Kore’nin yüksek teknolojili taktik silahların bir testi olduğunu doğruladığı bir zamanda bir provokasyon olduğunu düşünmesi uygun değil” şeklinde konuştu.

KCNA, ilgili haberle birlikte yalnızca bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafta askeri üniforma giyen kişilerin Kim Jong-un’un konuştuklarını not aldıkları görünüyordu.

Asan Politika Çalışmaları Enstitüsü‘nde analist olan Shin Beom-chul, testin büyük olasılıkla Washington’a şu anki çıkmaz hakkında ‘siyasi mesaj’ gönderdiğini söyledi.

Beom- chul, ultra modern silah testlerinin genellikle gizli yapıldığını ancak Kuzey Kore’nin bunu, hayal kırıklığını göstermek için açıkladığını belirtti.