Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore lideri’nin Singapur zirvesi, polemikler ile başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gözler şimdiden, yarın Singapur’da ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında düzenlenecek tarihi zirveye çevrildi.

Kuzey Kore lideri, dün zirvenin düzenleneceği Singapur’a ulaştı.

Kim Jong-un, Singapur Başbakanı ile bir araya geldi

Kim Jong-un, burada Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile görüştü.

Loong’un bugün de ABD Başkanı Trump ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan Kim Jong-un’un bu ziyareti, 2011’de göreve gelmesinin ardından yaptığı en uzun yolculuk olarak dikkat çekti.

Her ne kadar Kuzey Kore lideri, komşularına ve uluslararası topluma uzlaşma ve diyalog kapılarını açıyor gözükse de tehlikeli tarafı göz ardı edilmiyor.

Bu arada Kim’in seyahatinin detayları da ortaya çıktı. Kuzey Kore liderinin Singapur’a, birkaç hafta önce Çin’e uçtuğu İlyuşin-62 ile gitmesi bekleniyordu ancak öyle olmadı.

Washington Post, Pyongyang’dan Singapur’a üç uçağın hareket ettiği haberine yer verdi. İlk uçağın, Kim’in zırhlı limuzinini ve beraberindeki heyetin araçlarını taşıyan bir Rus kargo uçağı olduğu, ikincisinin ise Pekin’in genellikle üst düzey yetkilileri taşımak için kullandığı Çin Hava Yollarına ait bir ‘Boeing 747’ yolcu uçağı olduğu belirtildi. Sonuncusunun ise, İlyuşin tarafından 1960 yılında tasarlanan Sovyet yapımı uzun menzilli, dar gövdeli, İlyuşin-62 tipi bir jet uçağı olduğu kaydedildi.

The Korea Herald gazetesinin haberine göre ise Kuzey Kore lideri, Singapur’daki Changi Havalimanı’na bir Çin yolcu uçağıyla gelerek herkesi şaşırttı. Güney Koreli yorumcular, Kim’in ‘uçağının bilinmesini istemediği’ için böyle davrandığını düşünüyor.

Kim Jong-un’a yaklaşık 4.800 km’lik seyahatte, kız kardeşi Kim Yu-jong’un eşlik ettiği görüldü.

Uçağın nerede olduğu bilgisini paylaşan Fly radar sitesi, Boeing 747 ve Ilyuşin-62’nin canlı görüntülerini yayınladı.

Güney Kore resmi haber ajansı (Yonhap) ise Kuzey Kore liderinin Çin uçağına bindiği detayını kaçırmadı.

Kim Jong-un’u, Changi Havalimanı’nda Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan karşıladı.

Ardından Kuzey Koreli lider, BMW 7 model limuzini ile St. Regis Hotel’e gitti.

Singapur basınına göre St. Regis’deki başkanlık odasının ücreti gecelik 8 bin dolar. Zirvenin Singapur’a toplam maliyetinin ise yaklaşık 20 milyon doları bulması bekleniyor.

Singapur’un Sentosa Adası’nda yarın düzenlenecek zirvede, nükleer silahsızlanma ve güvenlik konularının masaya yatırılması bekleniyor. Tarihi zirve, 1950-53 yıllarındaki Kore Savaşı’ndan bu yana devam eden ‘ateşkes’ durumunun, ‘kalıcı bir barış’a dönüşmesi yolunda kritik bir adım olarak görülüyor.