Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore nükleer deneme sahasını basın önünde kapatacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Batılı ve Çinli basın kuruluşlarından 20’nin üzerinde gazeteci bugün, nükleer deneme sahasının kapanışını takip etmek için Kuzey Kore’ye gitti. Pyongyang’dan yapılan açıklamalar diplomaside yaşanan belirsizliğe rağmen nükleer deneme sahasının kapanma sürecinn devam edeceği yönünde.

Kuzey Kore bu hafta bir grup yerli ve yabancı gazeteciyi Punggye-ri nükleer deneme sahasının boşaltılmasını takip etmeleri için davet etti. Ancak ABD’nin ‘geri dönüşü olmayan bir şekilde tam olarak doğrulanabilir bir kapatma’ talep etmesine rağmen teknik uzmanları çağırmadı.

Kuzey Kore ile Güney Kore ve ABD arasında aylardır devam eden uzun görüşmelerin ardından Pyongyang, nükleer test sahalarını kapatma teklifini kabul etti. Ancak geçen hafta diplomatik süreci sekteye uğratan bir engelle karşılaşıldı. Kuzey Kore, 12 Haziran’da Singapur’da Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılması planlanan zirveden çekilme tehdidinde bulundu.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile ABD Başkanı Trump’ın bugün Washington’da bir araya gelmesi bekleniyor. ABD’li yetkililer, Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımlarına rağmen nükleer ve balistik füze geliştirme programını sürdüren Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanma anlaşması konusunda müzakerelerle ilgili ciddi olup olmadığını anlamaya çalışıyor.

Associated Press (AP) CNN, CBS, Russia Today (RT) ve Çin resmi basın kuruluşlarından gazeteciler, başkent Pekin’deki uluslararası havaalanında kendilerini Kuzey Kore’ye taşıyacak olan Air Koryo uçağına binmeden önce gerekli tüm prosedürleri tamamladılar.

Çin Merkezi Televizyonu CCTV’ye göre gazetecileri taşıyan uçak, Kuzey Kore’nin doğu kıyısındaki Wonsan şehrindeki havaalanına ulaştı.
Aralarında Reuters’ın da bulunduğu birçok medya kuruluşu, nükleer test sahasının kapatılmasını takip etmek için taleplerini önceden iletmiş olmalarına rağmen kendilerine davet gönderilmedi.

Konuyla ilgili üzüntülerini ifade eden Güney Kore, gazetecilerin daha önce davet edilmelerine rağmen bu olayı takip etmeleri için izin verilen gruba dahil edilmediklerini kaydetti.

Güney Kore Birleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Hükümet, Kuzey Kore’nin ilk nükleer silahsızlanma adımı olan Punggye-ri nükleer sahasını boşaltma sözünün planlandığı şekilde ilerleyişinin yanı sıra Kuzey Kore-ABD zirvesinin de aynı başarıyla gerçekleşmesini bekliyor.”