Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore: Nükleer programımızda pazarlık söz konusu değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore BM Büyükelçisi yardımcısı, BM Genel Sekreteri António Guterres’e ABD hükümeti tarafından düşmanca politika ve nükleer tehdit devam ettiği sürece Pyongyang nükleer silah programının asla müzakere edilmeyeceğini bildirdi.

Kuzey Kore heyeti, BM’de yaptığı açıklamada, Guterres’in, büyükelçi yardımcısı Kim In Ryong ile Salı günü telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Kuzey Kore heyetinin bildirdiğine göre, telefon görüşmesinde Ryong, düşmanca politika ve ABD nükleer tehdidi devam ettiği müddetçe Kuzey Kore’nin müzakere masasında kendini savunmayı hedeflediği caydırıcı nükleer silahlardan vazgeçmeyeceğini ya da kendine seçtiği devletin nükleer gücünü güçlendirme yolundan bir santim sapmayacağını söyledi.

Guterres, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore konusunda diplomatik çabaları arttırmanın ve konuşmalardaki öfkeyi azaltmanın zamanının geldiğini ve Rusya’ya, Japonya’ya, BM’ye, Çine, Kuzey ve Güney Kore’ye bunu bildirdiğini açıkladı.

Krizi çözmek için görüşmelerde arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Trump, eğer ki ABD, Guam adasına roket fırlatmakla tehdit edilirse Kuzey Kore’yi ‘ateş ve öfkeyle’ karşılaşacağı konusunda geçen hafta uyarmıştı.

Kuzey Kore medyası, Ryong’un, BM’nin ne yapacağını görmek için kararı ertelediğini ve bu karar sonrasında Trump’ın onu övdüğünü bildirdi.

Aynı zamanda ABD’nin yeni Japonya büyükelçisi William Hagerty, bugün yaptığı açıklamada ABD’nin Kuzey Kore konusunda geçen konuşmaları sakinleştirmek için Tokyo ile çalışmak istediğini, Başkan Trump ve başbakanın konuya aynı perspektiften baktıklarını ve Kuzey Kore ile olan diyaloglarında üslubu yumuşatmaya çabaladıklarını söyledi.