Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, savunmasını güçlendiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore İstihbarat Servisi, ABD bombardıman uçaklarının hafta sonunda Kore yarımadası yakınında uçmasının ardından birtakım güvenlik önlemleri alındığını açıkladı. Bu önlemler arasında orduya ait uçakların doğu sahillerine taşımasının yanısıra başka alternatiflerinden gerçekleştirileceği bildirildi.

Kuzey Kore ABD’nin uçuşlarını fark etmemiş

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansının haberine göre, ABD’nin bombardıman uçaklarının uçuş rotalarını bilerek açıklamış, çünkü Kuzey Kore’nin bu uçuşları fark etmemiş.

ABD’ye çağrı

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, krizin, gerilimin daha da tırmanmasını önleyecek şekilde yönetilmesine ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak, ABD’ye Kuzey Kore’den gelmesi muhtemel provokasyonlara tepki vermekten kaçınması çağrısında bulundu.

Beyaz Saray, Pyongyang’ın, “ABD Başkanı Donald Trump bize karşı savaş ilan etti” iddialarını ‘absürd’ olarak nitelendirerek reddetmişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Kuzey Kore’ye savaş açmadık. Bu absürd biz söz” diyerek, Kore Yarımadası’nı nükler silahlardan uzak tutma hedefine ulaşmak için barışçıl yollarla, ekonomik ve diplomatik baskı kanallarını sonuna kadar kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

“Bu durum kesinlikle kabul edilemez”

Sanders, Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho’nun, “ABD savaş uçakları ülkemizin hava sahası içinde olmasa bile, düşürme hakkımız var” tehdidine, “Bir devletin, uluslararası sular üzerindeki başka bir ülkenin uçağını düşürmesi kesinlikle kabul edilemez” şeklinde cevap verdi.

Ri Yong-ho, New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Trump’ın son açıklamaları savaş ilanıdır” diyerek, uluslararası toplumun, Kuzey Kore’yi savaşla tehdit eden ilk ülkenin ABD olduğunu unutmaması gerektiğini ifade etmişti.