Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, tarihi zirve sonrası ilk adımını attı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Güney Kore Savunma Bakanlığı, ikili zirve sonucu varılan anlaşmanın ilk adımı olarak, Güney ve Kuzey arasındaki askerden arındırılmış bölgede yer alan propaganda hoparlörlerinin sökülmeye başlandığını bildirdi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin sınır boyunca birçok alanda hoparlörleri sökmeye başladığı, Seul’un de saat 14.00’de aynı işleme başladığı bilgisi verildi.

Kuzey ve Güney Kore arasında gerçekleşen tarihi zirveden önce, onlarca yıldır sınırlarında yer alan hoparlörler psikolojik silah olarak kullanıldı.

Güney Kore, söz konusu hoparlörlerden Kuzey komşusunun rejimini eleştiren haber ve şarkıları yayınlarken, Pyongyang ise sosyalist sistemi överek, Seul hükümetini şiddetle eleştiriyordu.

Güney Kore, tarihi zirvenin öncesinde bir iyi niyet gösterisi olarak jest yapmış ve propagandalarını durdurmuş, ardından Kuzey Kore de aynı adımı atmıştı.

Kuzey Kore tarafından dün yapılan açıklamada da Kim Jong-un jest olarak 5 Mayıs’tan itibaren Güney Kore ile aynı saat dilimine geçme kararı aldığı bildirilmişti.

Trump’ın Twitter mesajı

Öte yandan ABD Başkanı Trump, Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesaj ile Kuzey Kore lideri Kim ile yapacağı görüşme için Kuzey Kore-Güney Kore sınırındaki Barış Evi’nin iyi bir seçenek olacağını açıkladı.

Ancak üst düzey ABD’li bir yetkili, görüşme için Singapur’un hala en muhtemel noktalardan biri olduğunu söyledi.

Güney Kore ise Trump ve Kim Jong-un’un, Kuzey ve Güney Kore sınırındaki ateşkes köyü Panmunjom’un Güney Kore’ye ait kısmında bulunan Barış Evi’nde görüşmelerini memnuniyetle karşılayacaklarını açıkladı.

Güney Kore merkezli Yonhap Haber Ajansı, Güney Kore Devlet Başkanı’nın Kuzey Kore’nin nükleer deneme tesislerinin planlı olarak kapanmasının sağlanması için Birleşmiş Milletler’den (BM) yardım istediğini ve bu talebin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapılan telefon görüşmesi esnasında sunulduğunu bildirdi.