Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore uydu fırlatma sahasındaki tesisi kapatıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Son uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin ABD ile yaptığı müzakereler doğrultusunda uydu fırlatma tesisini kapatmak için çalışmalar yürüttüğünü ortaya koydu. Yapılan açıklamalar gerilimin azaltılması açısından sürecin olumlu ilerlediği yönünde.

Washington merkezli bir araştırma merkezi dün uydu görüntülerinin, Kuzey Kore’nin uydu fırlatma sahasındaki kilit öneme sahip balistik füze tesislerini sökmeye başladığını gösterdiğini duyurdu.

Bu, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un geçen haziran ayında ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirdiği zirvede verdiği sözün ilk adımı olarak değerlendirildi.

ABD’li araştırma grubu 38 North’un internet sitesinde 20 Temmuz tarihinde alınan uydu görüntülerinin Kuzey Kore’nin Sohae Uydu Fırlatma Sahası’nda yürütülen sökme faaliyetlerini ortaya koyduğu belirtildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre söz konusu merkezden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bu tesislerin Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze programı için teknolojilerin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığına inanılıyor. Bu çabalar, Kuzey Kore’nin güven artırıcı önlemlerini temsil ediyor.”

Trump, 12 Haziran’da Kim ile gerçekleştirdiği ilk zirveden sonra yaptığı açıklamada, Kim Jong-un’un yakında büyük bir test alanını yıkma sözü verdiğini söylemiş ancak bunun hangi tesis olduğunu belirtmemişti. ABD’li bir yetkili Reuters’e yaptığı açıklamada söz konusu tesisin Sohae olduğunu bildirmişti.

ABD’li bir yetkili bugün, Güney Kore Devlet Başkanlığı Ofisi Mavi Saray, hükümetin istihbarat servisinden elde ettiği bilgilere dayanarak tesislerin sökülmesine dair ayrıntılara ulaştığını açıkladı. Ancak ayrıntı vermedi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Ulusal Güvenlik Dairesi Müdür Yardımcısı Nam Gwan-pyo “Bu, hiçbir şey yapılmamasından iyidir. Görünüşe göre onlar, adım adım nükleer silahsızlanmaya doğru ilerliyorlar” ifadelerini kullandı.

38 North’un haberi, Kuzey Kore’nin Kim Jong-un’un vaatlerini yerine getirme hazırlıklarıyla ilgili şüphelerin arttığı bir dönemde geldi. Söz konusu şüpheler özellikle nükleer silahsızlanma konusunda artış göstermişti.

ABD’li yetkililer, Kuzey Kore’nin ABD’yi tehdit eden nükleer silah programını bırakmaya yönelik sözüne bağlılık gösterdiğini belirtti. Ancak Pyongyang bunun nasıl yürütüldüğüne dair ayrıntı vermedi.

Washington’da Stimson merkezli 38 North Müdürü Jenny Town, Sohae’deki çalışmaların müzakerelerinin devam etmesi için önemli bir adım olabileceğini belirtti.

Town, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

“Bu, Kuzey Kore’nin şu anda nükleer ve füze testlerinin yanı sıra uydu fırlatmaktan da vazgeçmeye hazır olduğu anlamına gelebilir. Bu ayrım daha önce yapılmamış ve diplomatik süreci engellemişti.”
ABD süreçten memnun

ABD’li üst düzey yetkililer, Kuzey Kore Lideri’ne nükleer silahları bırakma konusunda verdiği sözü tutma çağrısında bulundu.

Pyongyang sözünü tutana kadar tüm ülkelerin, özellikle de Rusya ve Çin’in yaptırım uygulamaya devam etmesi gerektiğini belirttiler.

Trump, dün resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Kuzey Kore ile yeterince hızlı ilerleme kaydedilmediği için kızgın olduğu konusundaki haberleri yalanlamıştı.

Trump mesajında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bunlar yanlış, ben oldukça mutluyum. Kuzey Kore 9 aydır füze fırlatmadı. Ayrıca nükleer denemede de bulunmadı. Japonya ve tüm Asya ülkeleri de aynı şekilde mutlu.”