Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore, Washington ve Seul’u ortak askeri tatbikat konusunda uyardı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho, ABD’nin, Güney Kore ile erteledikleri askeri tatbikatlara 2018 Kış Olimpiyatları’ndan sonra devam etmesi halinde, ülkesinin de boş durmayacağını söyledi.

Bakan Yong-ho, bu açıklamayı içeren mektubu Birleşmiş Milletler’e (BM) gönderdi.

Bakanın mektubunda, “Kore Yarımadası’nın barış ve güvenliği ciddi biçimde tehdit altındadır. Güney Kore ile aramızdaki çatışma olasılığı ve şüphesi yüksek bir seviyeye ulaştı. Bu da, aradaki diyaloga engel ve zorluklar getiriyor. Kuzey-Güney ilişkilerini gelecekte iyileştirmek için her türlü çabayı göstereceğiz. Ancak çabalarımızı engelleme amaçlı kötü niyetli hareketlere karşı asla boş durmayacağız” ifadeleri yer aldı.

Kuzey Koreli Bakan, BM’ye gönderdiği mektubunda ABD’yi kamuoyunu yanıltmakla ve iki Kore arasındaki diyaloğa zarar vermekle suçladı.

“ABD, kamuoyunu yanlış yönlendiriyor”

Ri Yong-ho mektubunda şunları dile getirdi, “Savaş tehdidinin olduğu yerde, Kore Yarımadası’nda barış, istikrar, ulusal uzlaşma ve yeniden birleşmenin gelmesi için hareket etmek, tamamen Yoldaş Kim Jong-un’un ulusuna karşı asil sevgisi ile alakalıdır. Ancak ABD’li yetkililer, ülkemiz üzerinde uyguladıkları en ağır yaptırımlar ve baskılar nedeniyle, Kuzey ve Güney Kore arasındaki diyaloğun yanı sıra kamuoyunu da yanlış yönlendiriyor.”

ABD ve Güney Kore, yılın başında planlanan ortak askeri tatbikatlarının, 2018 Pyongchang Kış Olimpiyatları’nın bitişine kadar ertelenmesine karar vermişti.

ABD’nin Kuzey Kore Özel Temcilcisi Joseph Yun Perşembe günü yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin nükleer füze programı üzerindeki krizi çözmek için tüm seçeneklerin hala masada olduğunu fakat Washington’un bu ülkeye yönelik yakın bir zamanda askeri harekat olasılığının bulunmadığını bildirdi.