Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’de 13 gizli füze tesisinin yeri tespit edildi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Washington/Şarku’l Avsat

ABD’li uzmanların, Kuzey Kore’nin 20 civarında olduğu sanılan gizli füze tesislerinden 13’ünün yerini tespit ettiği bildirildi.

Yeni bir araştırma, Kuzey Kore’nin nükleer başlık takılabilen mobil füzelerini gizlediği en az 13 gizli bölge olduğunu ortaya koydu. Bu da iki taraf arasındaki durdurulan müzakerelerden sonra ABD Başkanı Donald Trump’ın Pyongyang’a yönelik girişimi hakkında yeni şüphelere neden oldu.

Washington’daki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezinin, ticari uydu görüntülerinden faydalanarak hazırladığı raporda, Kuzey Kore’de füze ve benzeri teknolojilerin üretilmesi için kullanılan 13 gizli tesisin yerlerinin tespit edildiği belirtildi.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un geçtiğimiz Haziran ayında Singapur’da bir araya gelmiş, zirvenin ardından iki lider Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Kuzey Kore o zamandan beri nükleer füze denemelerini durdurduğunu açıklarken, bir test alanının dağıtıp ülkenin ana nükleer kompleksini kalıcı sökme sözü verdi.

Ancak ABD’li uzmanlar, Kuzey Kore’nin 20 civarında olduğu sanılan gizli füze tesislerinden 13’ünün yerini tespit edildiğini bildirdi.

Son dönemde taraflar arasında nükleer silahsızlanmaya ilişkin görüşmeler durma noktasına gelirken, son olarak Pyonyang yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili arasında geçen hafta yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmişti.