Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’de yeni balistik füze tasarımları yayımlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore; ürettiği füzelerden daha güçlü, kıtalararası yeni füzelerin tasarımlarını gösteren fotoğraflar yayımlandı.

Uzmanlar, bu tip füzelerin, Washington ve New York dâhil, ABD topraklarına kadar ulaşmasının mümkün olduğunu söyledi.

Kuzey Kore medyası, Çarşamba günü Kim Jong-un’un Hwasong-13 isimli üç aşamalı bir füzeyle çekilmiş fotoğraflarını yayımladı.

Görüntüleri Kuzey Koreli silah programları bilgileriyle inceleyen uzmanlar, füzenin tamamen geliştirildiğine dair herhangi bir belirti olmadığını ifade etti.

Üç aşamalı bir füzenin temmuz ayında iki kez test edilen Hwasong-14 gibi iki aşamalı bir füzeden daha güçlü olacağına dikkat çekti. Güney Kore, ABD ve uzmanlar; Hwasong-14 füzesinin yaklaşık 10 bin kilometrelik bir menzili olabileceğini ve ABD’nin doğu sahil kesimleri dışında tüm bölgeleri vurabileceğini belirttiler.

Seong Gyeongnam Üniversitesi Uzak Doğu Çalışmaları Enstitüsü’nde askeri bir uzman olan Kim Dong Yup; “Hwasong-13’ün, 12 bin kilometrelik menzile sahip olacağını ve ABD topraklarına ulaşabileceğini kaydetti.

Kuzey Kore’den fırlatılan 11 bin kilometrelik menzile sahip bir füze, Washington ve New York topraklarına ulaşabilir.

Öte yandan uzmanlar, Pyongyang’a yeni füze tasarımlarının sunulduğunu ve görüntülerin, Kim’in Savunma Bilimleri Akademisi’ndeki Kimyasal Madde Enstitüsü ziyareti sırasında çekilerek, roket motoru ve füze üretim talimatı veren raporlara dâhil edildiğini bildirdi.

Nükleer silahlar ve füze sistemleri konusunda uzman Joshua Pollac ise, “Yerel roket üretiminden emin olmak için, fotoğrafları inceleyeceğiz ve sonra ne olacağını duyuracağız” açıklamasında bulundu.

Kuzey Kore resmi haber ajansının Çarşamba günü akşamı yayınladığı rapora göre, ABD’ye yönelik herhangi bir tehdit bulunmazken, ABD Başkanı Donald Trump da ilişkilerde olası bir iyileşme konusunda iyimserliğini dile getirdi.