Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’den, ABD manevralarına füzeli misilleme | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, ABD manevralarına misilleme olarak yeni bir füze fırlatmaya hazırlanıyor.
Seul basının devlet kaynaklarından aldığı bilgilere göre, Kuzey Kore’nin, ABD-Güney Kore ortak bir deniz tatbikatının hemen akabinde, gelecek hafta balistik füze denemesi yapabileceği belirtildi.

ABD donanmasından yapılan açıklamada, ABD uçak gemisi ile yapılacak tatbikatın, Pyongyang’ın nükleer ve füze programları ile yaşanan gerginliklerin artması üzerine, Kuzey Kore’ye karşı yeni bir güç gösterisi olacağı ifade edildi.
Tatbikat, daha önce olası ortak tatbikatlara yönelik uyarıda bulanan Pyongyang’ı tahrik edecek gibi görünüyor.

Füze rampalarını hangardan çıkarttılar

Dong-a Ilbo gazetesinin hükümet kaynaklarından aktardığı bilgilere göre, Pyongyang yakınlarındaki ve Kuzey Kore’nin kuzeyindeki Jagang eyaletinde bulunan askeri bölgelerden alınan uydu görüntülerinde, füze fırlatıcıların hangarlardan çıkarılmış ve füzelerin yerleştirilmiş olduğunun görüldüğü belirtildi.

ABD’li ve Güney Koreli askeri yetkililer, Pyongyang’ın ABD topraklarına ulaşabilecek menzilde bir füze fırlatma hazırlığında olduğundan şüpheleniyorlar.

Raporlara göre, Kuzey Kore, Alaska’ya ulaşabilecek kabiliyetteki Hwasong-14 kıtalararası balistik füze yada Pyongyang’ın ağustos’ta hedef almakla tehdit ettiği ABD’ye ait Guam adasına ulaşabilecek ‘karadan karaya, orta-uzun menzilli balistik füze’ Hwasong-12 model füzeyi fırlatabileceği belirtiliyor.

Bu konuyla ilgili soruya kaçamak cevap veren Pentagon sözcüsü, askeri istihbarat konuları ile ilgili yorum yapmıyoruz’ diyerek, yalnızca ‘ Kuzeyi yakından izliyoruz’ demekle yetindi.
Son yıllarda Kore yarım adasında düzenlenen ABD –Güney Kore ortak tatbikatı, ABD’ye ait USS Ronald Reagan uçak gemisi öncülüğünde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

ABD’nin Kore Yarımadası üzerinde ses hızını aşabilen süpersonuc B-1B tipi iki bombardıman uçağı göndererek, Japonya ve Güney Kore ile ortak tatbikat gerçekleştirdi.

Savaş korkusu yaşanıyor

Kuzey Kore Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Profesör Yang Moon-Jin yaptığı açıklamda, Kuzey Kore’nin ortak deniz tatbikatlarına tepki olarak ‘çok büyük olasılıkla’ önümüzdeki hafta bir füze denemesi gerçekleştirebileceğini ifade etti.
ABD Başkanı Donald Trump’ın, Pyongyang’a nükleer ve balistik füze programlarını durmaması halinde, askeri müdahalede bulunabileceklerine yönelik tehditleri, bölgede yeni bir savaşın yaşanmasına yönelik korkuları arttırıyor.