Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’den ABD yaptırımlarına uyarı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, ABD’nin ülkeye yönelik yaptırımları kaldırmaması halinde, nükleer cephaneliğini güçlendirmeyi hedefleyen devlet politikasını yeniden canlandırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ABD’nin yaptırımlar konusunda tutumunu değiştirmemesi halinde, nükleer güç ve ekonomik kalkınmanın eş zamanlı geliştirildiği ‘biyojen’ olarak bilinen ‘çifte ilerleme’ politikasına dönülebileceği ifade edildi.

Bakanlığın Amerikan Çalışmaları Enstitüsü Yöneticisi adına yayımlanan açıklamasında, “İlişkilerin gelişmesi ve yaptırımların uygulanması birbiri ile çelişiyor” şeklinde yorumda bulunularak, Pyongyang’ın hala ABD’den uygun yanıtı beklediği vurgulandı.

Kuzey Kore medyası, geçtiğimiz ay Washington’u çift taraflı oynamakla suçlamış, Trump’ın “Seul, Washington’un onayı olmadan Kuzey Kore’ye dayatılan yaptırımlarını kaldırmayacak” minvalindeki sözlerini eleştirmişti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, geçtiğimiz Nisan ayında, nükleer silah edinme çabalarını bırakacağını söyleyerek, Kuzey Kore’nin sosyalist ekonomik bir yapı üzerine odaklanacağını, Kore yarımadasının ise yeni bir rahatlama ve barış atmosferi yaşadığını dile getirmişti.