Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’den, ABD’ye füze tehdidi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pyongyang, ABD Başkanı Donald Trump ile alay ederek onun “çıldırmış” olduğunu söyledi. Kuzey Kore, Washington ile arasında olan gerginliği daha da tırmandırarak Pasifik Okyanusu’nda bulunan Guam adasına füze fırlatılması için ayrıntılı bir plan sundu.

Pyongyang, ayrıntılı bir şekilde sunduğu ve ABD için stratejik olan bir bölgeyi hedef alan füze fırlatma planının ABD için önemli bir uyarı olduğunu söyledi. Kuzey Kore’den, “ABD Başkanı sadece mutlak güçten anlar” açıklaması yapıldı.

Bu uyarı Trump’ın Twitter üzerinden üzerinde yaptığı, “ABD’nin nükleer silah varlığı her zamankinden daha güçlü” paylaşımından sonra geldi.

Bundan saatler önce, Trump uluslararası toplumu şaşırtarak Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong’u “ateş ve öfke” ile tehdit etmişti. Anlaşılan o ki Trump Pyongyang’la anladığı dilden konuşuyor.

Bu söz savaşı, Pyongyang’ın balistik ve nükleer programlarını artırmasına sebep olurken, hesaplarda yapılacak bir hatadan korkuluyor. Çünkü yapılacak küçük bir hata felaket sonuçlara yol açabilir. Bu sadece Kore adasıyla sınırlı kalmaz, diğer dünya ülkelerini de etkiler.

Kuzey Kore geçtiğimiz temmuz ayında, kıtalararası iki balistik füze denemesi gerçekleştirmiş ve başarılı olmuştu. Bu da ABD topraklarının Pyongyang’ın füzelerinin menzili içinde olduğunu gösteriyor.

Kuzey Kore’nin Balistik Güçler Komutanı General Kim Rak Gyom, ABD Başkanı’nın açıklamaları için, “boş sözler” ifadesini kullanarak, “Böylesine çıldırmış bir adamla aklıselim diyalog mümkün değil, o sadece mutlak güçten anlar” dedi. General Kim Rak Gyom, Guam Adası’nın açıklarına füze fırlatılmasıyla ilgili planlama çalışmalarının ağustos ortasında tamamlanacağına vurgu yaparak, füzelerin Kim Jong’dan gelecek bir emirle fırlatılacağını belirtti.

Kuzey Kore Ordusu, aynı anda 4 roket fırlatacağını, bu roketlerinin Japonya’nın Shimane, Hiroşima ve Koichi bölgelerinin üzerinden geçeceğini açıkladı. Ordu açıklamasının devamında, “Füzeler 17 dakika 45 saniye havada kalarak 3356,7 km mesafe kat edecek ve ABD karasularının dışına, Guam’a 30 ila 40 mil uzaklıkta denize düşecek dedi.

Guam Adası Pasifik okyanusunun batısında, Kuzey Kore’den yaklaşık 3 bin km uzaklıkta bulunuyor. Bu ada, ABD’ye ait uzun menzilli ağır roketatar, savaş uçağı ve denizaltı atölyeleri gibi stratejik tesisler barındırıyor. ABD bu savaş aletleriyle Kore Adası ve civar adalarda düzenli olarak tatbikatlar düzenliyor ki, bu Pyongyang’ın öfkesini artırıyor.

Guam adasında 163 bin insan yaşarken; ada, THAAD balistik füze savunma sistemiyle korunuyor.

Güney Kore’deki Kuzey Kore Araştırmaları Merkezi’nde hoca olan Yang Moo-Jin, Pyongyang’ın sunduğu detayların olağanüstü olduğuna dikkat çekti. Yang, Fransız Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Görünen o ki Kuzey Kore, yapacaklarının uluslararası hukuka uygun olduğunu söylüyor” diyerek, Pyongyang’ın bu planı gerçekleştirme ihtimalinin de göz ardı edilemez olduğunu belirtti.

Şuan yaşanan kriz akıllara 80’li yıllardaki soğuk savaş döneminde yaşanan krizi getiriyor. Sovyetler Birliği birçok füze atışı gerçekleştirmiş, füzeler Hawai ’ye bin km uzaklıkta Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.

Analistler Guam’a füze fırlatıldığı takdirde, ABD’nin kendini çok kritik bir konumda hissedeceğini, eğer buna karşı koymazsa güvenilirliğinin azalacağını ve bu durumun Pyongyang’ı Kıtalararası Balistik Füze Denemeleri yapmaya devam etmeye iteceğini söylüyor. Yine analistler, ABD eğer Kuzey Kore’den atılan füzelere karşı koyamaz, füzeler bütün kalkanları delerek belirlenen yere düşerse, ABD Savunma Sistemleri’nin etkinliğinin tartışma konusu olacağını dile getiriyor.

ABD’li araştırmacı Adam Maunt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “B-1B Lancer Uzun Menzilli Stratejik Bombardıman Uçağı’nın misyonunu sona erdirmek için yapılmış büyük bir tehdittir” dedi. Trump’ın muğlak tehditlerinden ve sert dilinden farklı olarak, Kuzey Kore’nin tehditlerinin, gerginliği yükseltebilecek tehlikeler içerdiğini ifade eden Adam, “Bu tehditlere cevap vermek zor” dedi.

Öte yandan, Donald Trump’ın Danışmanı bugün yaptığı açıklamada, Washington’un ülkelerini, Kuzey Kore tehdidinden korumak için gerekli tedbirleri alacağını söyledi.

Donald Trump’ın ABD’yi ve vatandaşlarını korumak için gerekli tedbirleri alacağını açık bir şekilde söylediğini ifade eden Trump’ın danışmanı Sebastian Gorka, “Biz gelecek planlarımızı ve nasıl hareket edeceğimizi açıklamadık” dedi. Sebastian, “Eğer poker masasında kartlarını rakiplerine gösterirsen kaybedersin. Bu, kâğıt oyununda iyi bir fikir olmadığını gibi siyasette de çok kötü bir fikirdir” dedi.

ABD-Kuzey Kore gerginliği, Pyongyang’ın geçen sene gerçekleştirdiği iki nükleer füze denemesinden ve temmuz ayında yaptığı Kıtalararası Balistik füze denemesinden sonra arttı. Trump, “Kuzey Kore’nin ABD’ye ulaşabilecek nitelikte bir nükleer füze geliştirmesine izin vermeyeceğiz” demişti.

Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, Kuzey Kore’nin Guam adasını hedef alacağı yönündeki açıklamalarının Seul ve ABD-Güney Kore ittifakı için tehdit oluşturduğu belirtildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Roh Jae-cheon basın toplantısında yaptığı açıklamada, Güney Kore ordusunun Kuzey’de alışılmadık bir hareketlenme görmemesine rağmen, Kuzey Kore’nin herhangi bir provokasyonu karşısında hemen harekete geçmeye hazır olduğunu belirtti.

Güney Kore ordusu, nükleer füzelerinin başlarının küçültülmesinde büyük bir ilerleme kaydettiği için, Kuzey Kore’yi eleştirdi ancak bu işlemin tam olarak ne zaman tamamlanacağını tahmin etmek zor.

Kuzey Kore bu işlemi tamamladığında küçük füze başlıklarını balistik füzelerde kullanılabilecek.

Japonya Hükümeti, Kuzey Kore ordusunun, “Japonya üzerinden Guam Adası’nın açıklarına füze fırlatılmasıyla ilgili planlama çalışmalarının son aşamalarındayız” açıklamasından sonra, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına daha fazla dayanamayacağını söyledi.

Japonya Hükümet sözcüsü Yoshihide Suga, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Kuzey Kore’nin provokatif hareketleri, son olarak bu hareketi de hepsi Japonya dâhil bölgenin ve uluslararası toplumun açık bir şekilde kışkırtılmasıdır” dedi. Bu hareketlere daha fazla müsamaha gösteremeyeceklerini ifade eden Yoshihide, “Kuzey Kore’yi ciddi bir şekilde yapılmaya devam edilen uyarıları ve kınamaları dikkate almaya, BM’nin kararlarına uymaya ve bundan sonra provokatif hareketlerden uzak durmaya çağırıyorum” dedi.

Suga ülkesinin, Kuzey Kore’nin son provokatif hareketi konusundaki stratejisinin ayrıntılarını açıklamasa da, daha önceden Japonya, topraklarını tehdit eden Kuzey Kore füzelerini vuracağını söylemişti. Fakat Suga, ülkesinin askerlerinin zaruri tedbirleri alacağını belirtti. Suga, “Bölgedeki güvenlik durumunun çok kritik hale geldiği bu zamanda, ABD’nin caydırıcı gücünü korumak çok önemlidir. Trump bütün seçeneklerin masada olduğunu söyledi. Japonya hükümeti bu politikayı memnuniyetle karşılıyor” açıklamasında bulundu. Hükümet sözcüsü son olarak, Japonya ve ABD’nin istişare halinde olduklarını ifade etti. Bu istişareler çerçevesinde İki ülkenin Dışişleri Bakanları 17 Ağustos’ta toplantı gerçekleştirecek.