Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’den ABD’ye gerilimi artırma suçlaması | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, ABD’yi, ‘yakınında geniş bir nükleer varlık konuşlandırarak’ Kore Yarımadası’ndaki durumu körüklemeye çalışmak ve ona karşı bir önlem atışı hazırlığında olmakla suçladı.

Reuters’e göre, Kuzey Koreli Diplomat Cho Yong-Chul, Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma Konferansı’nda ABD’nin askeri desteğinin niteliği ve kapsamı göz önüne alındığında Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne karşı bir önlem atışı gerçekleştirmeyi amaçladığını ifade etti. Diplomat Chul konuşmasına, “Aralarında Savunma Bakanı ve İstihbarat Direktörü, askeri seçenekle ilgili argümanlarını haklı çıkarmak için Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne yönelik nükleer ve füze tehdidi hakkında defalarca konuştular” ifadeleriyle devam etti.

Çin’den füze savar denemesi

Çin Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, dün Çin sınırları dahilinde füze savar sistemi teknolojisinin kullanıldığı başarılı bir savunma tatbikatı gerçekleştirildiği belirtildi.

Denemenin beklenen hedefe ulaştığı vurgulanan açıklamada, söz konusu tatbikatın tamamen savunma amaçlı olduğu ve hiçbir ülke ya da bölgeyi hedef almadığı ifade edildi. Açıklamada diğer detaylara ilişkin bilgi paylaşılmadı.