Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’den Güney Kore’ye müzakere şartı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), bu hafta düzenlenmesi beklenen üst düzey toplantının askıya alınmasına yol açan sorunlar çözülmediği sürece Kuzey Kore’nin Güney Kore ile görüşmeyeceğini belirtti.

Reuters’ın aktardığına göre, Kuzey Kore’nin Barışçıl Birleşme Komitesi Başkanı Ri Son-gwon, ABD ve Güney Kore’nin yaptığı “Max Thunder” yıllık ortak hava muharebe tatbikatlarını kınarken Güney Kore Parlamentosu’nu isim vermeden, “çok kötü insanlarla” dediği görüşmelerinden dolayı eleştiride bulundu.

Güney Kore ise dün yaptığı açıklamada, Pyongyang’ın 12 Haziran’da Singapur’da Kim Jong-un ve Donald Trump arasında yapılacak zirveden çekilme tehdidinin ardından ABD ve Kuzey Kore arasında arabulucu olabileceklerini açıkladı. Kuzey Kore, geçtiğimiz Çarşamba günü nükleer silahlardan tek taraflı olarak vazgeçilmesi konusunda Washington’un ısrarının sürmesi halinde yapılması planlanan zirvenin yeniden değerlendirilebileceğini açıklamıştı.

ABD’den Kuzey’e önemli çağrı

Öte yandan Japon Asahi Gazetesi’nin haberine göre ABD, Kuzey Kore’den nükleer savaş başlıklarının, kıtalararası balistik füzelerinin ve diğer nükleer teçhizatlarının altı ay içerisinde yurt dışına gönderilmesini istedi.

ABD şartını açıkladı

Gazeteye göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu ay görüşmeleri sırasında Kuzey Kore liderine, nükleer unsurların sınırın ötesine geçmesi halinde Washington’un Pyongyang’ı terörizm finansmanı listesinden çıkarabileceği bilgisini verdi.

Tek şart nükleer unsurlardan arınmak

Aynı şekilde Pyongyang’ın nükleer silahsızlanmayı tamamen kabul etmesi ve Singapur zirvesinde bunu geri dönülmez bir şekilde doğrulayabilmesi durumunda da Washington, Kim rejimine güvence sağlamayı düşünebileceği ifade edildi.

Trump’tan zirveye ilişkin önemli açıklama

Öte yandan Kuzey Kore’nin değişen tavrına cevaben ABD Başkanı Donald Trump, zirvenin yapılıp yapılmayacağının belirsiz olduğunu ifade etti. Trump ayrıca, Kore Yarımadası’nın nükleer silahsızlanması konusunda ısrarını sürdüreceğini belirtti. Seul’deki Mavi Ev’den bir yetkili de Güney Kore hükümetinin veya Devlet Başkanı Moon Jae-in’in ABD- Kuzey Kore arasında daha aktif bir şekilde “arabuluculuk” yapma niyetinde olduğunu belirtti. Mavi Ev’in Kuzey Kore’nin tavrı ve yöneliminden anladıklarını uygun şekilde ABD’ye ilettiğini belirten yetkili yaptığı açıklamada, “İki ülkenin tutumu arasındaki anlaşmazlıkları azaltmaya yardım etmek için ABD’nin tavrını da kapsamlı bir şekilde Kuzey Kore’ye bildiriyoruz” dedi. Reuters tarafından aktarılana göre yetkili, “Kuzey Kore ve ABD’den yapılan açıklamalardan sonra her iki tarafın da samimi ve ciddi bir yaklaşıma sahip olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Beyaz Saray’dan Güney Kore bildirisi

Aynı şekilde Beyaz Saray, dün bir bildiri yayınlayarak Güney Kore’nin geçtiğimiz Çarşamba günü Pyongyang tarafından iptal edilen üst düzey müzakerelerin gerçekleşmesi için Kuzey Kore ile görüşmelere devam etmeye kararlı olduğunu açıkladı.

Fransa: Kuzey Kore samimiyetini kanıtlamalı

Diğer taraftan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian geçtiğimiz Çarşamba günü Pyongyang’ın, Trump ile planlanan zirveyi iptal etme tehdidinden sonra, Kuzey Kore’ye “nükleer silahsızlanma müzakerelerinde samimiyetini kanıtlama” çağrısında bulundu.

“Hedeften uzaklaşmamalıyız”

Le Drian, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile yaptığı görüşmede, “Kore Yarımadası’nda son olaylar gibi, inişler ve çıkışlar olabilir. Ama hedeften uzaklaşmamalıyız” dedi. Fransız Bakan, hedefin yarımadaya ait gerçekleştirilebilir bir silahsızlanma olduğunu da vurguladı.

Diplomatik yaklaşım ve açılım aylarının ardından Pyongyang, geçtiğimiz Çarşamba günü geleneksel tutumuna geri dönerek, Trump ve Kim arasında 12 Haziran günü Singapur’da yapılması planlanan zirvenin iptal edilebileceğini açıklamıştı.