Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’den Trump-Kim zirvesi öncesi sert açıklama | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Yardımcısı Choe Son-hui, ABD’nin Singapur’da Kuzey Kore ile zirve gerçekleştirmesi ya da nükleer restleşmeye girmesinin, ABD’nin tutumuna bağlı olduğunu söyleyerek toplantının geleceği konusunda şüphe uyandırdı. Son-hui, ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Kuzey Kore’nin Libya gibi olacağıyla ilgili açıklamalarını ‘cahilce’ olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın haberine göre, Son-hui, “ABD’nin Singapur’da bir odada bizimle buluşması ya da bizimle nükleer bir restleşmede karşı karşıya gelmesi tamamen ABD’nin karar ve tutumuna bağlıdır” dedi.

“Pence’in açıklamaları cahilce”

Son-hui, ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i pazartesi günü Fox News ile yaptığı röportajda kullandığı ifadelerden dolayı hedef alarak, Pence’in Kuzey Kore’nin Libya gibi olacağıyla ilgili açıklamalarını ‘cahilce’ olarak nitelendirdi.

Choe Son-hui, “ABD ile ilişkileri yakından takip eden bir kişi olarak, ABD Başkan Yardımcısı’nın böyle cahilce açıklamalarına şaşırdım” ifadelerini kullandı.

Pence, Kuzey Kore’ye uyarıda bulunarak, Kim Jong-un’un bir anlaşmaya varmaması halinde bu ülkenin sonunun Libya’ya benzeyebileceğini öne sürmüştü.

Öte yandan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve ABD Başkanı Donald Trump, önümüzdeki ay Singapur’da buluşmayı kabul etti. Ancak Kuzey Kore daha sonra çekilme tehdidinde bulundu. Trump ise Kuzey Kore lideri ile bir araya geleceği zirvenin 12 Haziran’da yapılmama olasılığının yüksek olduğunu söyleyerek, “Ama bir zirve olma şansı yüksek’’ açıklamasında bulundu.