Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Koreli Diplomat Finlandiya’da | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın Kuzey Amerika İşleri Genel Sekreter Yardımcısı Choe Kang-il, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un arasında gerçekleşecek muhtemel zirve öncesinde yapılan diplomatik görüşmeler çerçevesinde Finlandiya’ya gitti.

Güney Kore Haber Ajansı Yonhap’ın haberine göre, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın Kuzey Amerika İşleri Genel Sekreter Yardımcısı Choe Kang-il, Kuzey Kore’nin silah programları konusunda yaşanan ihtilafı sona erdirmek için ABD’li ve Güney Koreli yetkililerle daha önceden kararlaştırılmış bazı görüşmeler yapacak.

Kuzey Kore, Uluslararası Güvenlik Konseyi’nin yaptırımlarına meydan okuyarak nükleer ve füze programlarını sürdürürken Kuzey Amerika kıtasını vurabilecek füzeler geliştirme planlarını da gizlemiyor.

Pyongyang bu füze programlarını savunarak, bölgeyi ele geçirmek için 28 bin 500 askerini Güney Kore’den bulunduran ABD’nin planları karşısında bunun caydırıcı bir önlem olduğunu savunuyor. Geçen ay Güney Kore’de yapılan Kış Olimpiyat Oyunlarının ardından son haftalarda iki ülke arasındaki gerginlik azalmıştı.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha dün bir televizyon kanalına verdiği röportajda; Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un, Trump’ın kendisiyle tarihi bir görüşme yapmayı kabul etmesinin ardından vaziyeti değerlendirdiğini söyledi. Bakan ABD kanalı CBS’ye verdiği röportajda “Kuzey Kore liderinin vaziyeti değerlendirdiğini düşünüyoruz. Bu konuda açıklama yapması için ihtiyacı olabilecek vakti ona veriyoruz” dedi.
Şu ana kadar Pyongyang ile Washington arasında doğrudan bir görüşme yapılmadı. Yaşanan gerginlikten aylar sonra Kuzey Kore’nin nükleer projesinin masaya yatırılacağı iki lider arasındaki muhtemel görüşmenin ne zaman ve nerede yapılacağı henüz belirlenmedi.

İki gün önce İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılan Kuzey Koreli ve ABD’li yetkililerin görüşmeleinden sonra Trump ve Kim arasında yapılacak zirveye ilişkin önemli bir ilerleme kaydedilmedi.

Öte yandan Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha, ortak bir iletişim kanalı kurulduğunu belirtirken “karşılıklı mesajlaşmalar olduğuna eminim” dedi. Kang devamla “Kuzey Kore Liderinin Trump’ın ani bir şekilde görüşme yapılması talebini kabul etmesini gözden geçirmesi için vakte ihtiyacı olduğunu inanıyorum. Bizim hepimizin de bu ani kararla sürpriz yaşadığımızı düşünüyorum” diyerek Trump’ın aldığı kararı destekledi ve “bu, Trump tarafından alınan çok cesur bir karardır” yorumunda bulundu.

Kuzey Kore liderinin, iki lider arasında ilk defa gerçekleşecek bu görüşmenin yapılmasının vazgeçilmez şartı olan nükleer silahsızlanmaya bağlı kalacağı yönünde söz verdiğinin altını çizen Kang, “Onun sözlerinin büyük bir önemi var çünkü ilk defa bir Kuzey Kore liderinin ağzından doğrudan böyle sözler çıkıyor” dedi. Güney Kore’nin Kim Jong-un’a güvenip güvenmediği sorusunda cevap veren Dışişleri Bakanı Kang “Mesele güven meselesi değil. Mesele görüş alışverişinde bulunulup harekete geçilmesi için çağrı yapılması. Bunları gözettiğimiz zaman ilerleme kaydedebiliriz” dedi.

Kuzey Kore Almanya’yı vurabilir

İki ülke arasındaki diplomatik gerginlik azalsa da Alman istihbaratından bir yetkili Kuzey Kore füzelerinin Avrupa’ya ulaşma ihtimalini uzak görmüyor. Alman gazetesi “Welt Am Sonntag” dün, Alman İstihbaratından bir üst düzey yetkilinin geçen hafta meclis üyelerine Kuzey Kore füzelerinin nükleer maddeler ile yüklenebileceğini; Almanya veya Orta Avrupa’ya ulaşabileceğinden bahsettiğini aktardı. Gazetenin Federal İstihbarat Servisi Müdür Yardımcısı Oli Dehel’in mecliste verdiği demeçe katılanlardan naklettiğine göre basına kapalı yapılan toplantıda müdür yardımcısının, yaptığı değerlendirmenin kesin olduğunu söyledi. Aynı zamanda gazete Oli Dehel’in, Alman İstihbaratının Kuzey Kore ile Güney Kore arasında yapılan görüşmeleri olumlu bir işaret olarak gördüğünü, istihbarattan bu konuyla ilgili hemen bir açıklama yapılmadığını söylediğini aktardı.

Öte yandan Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ve Avustralya, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze projeleri nedeniyle artan gerilimden dolayı çok kaygılı olduklarını söyledi ve daimi nükleer silahsızlanma çağrısında bulundu.

ASEAN ve Avustralya Kuzey Kore’nin resmi ismini kullanarak yaptıkları ortak açıklamada “Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni, BM’ye bağlı Güvenlik Konseyi’nin konuyla ilgili olarak aldığı kararlara hemen ve tam bir şekilde uymasını şiddetle tavsiye ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında Pyongyang’ın nükleer silah ve balistik füze geliştirmesinin bölgesel ve uluslararası güvenliği tehdit ettiği belirtilerek “tam, uygulanabilir ve bir daha nükleer silaha dönülemeyecek tam bir silahsızlanma” çağrısında bulunuldu.