Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’nin attığı füze sonrası ABD Başkanı: Tüm seçenekler masada! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, son dönemde giderek artan uluslararası baskılara rağmen, yeni bir balistik füze fırlattı. Füze, Japonya kuzey kentlerinin üzerinden geçerek, karaya yaklaşık 1180 km mesafede denize düştüğünü açıkladı.

Kuzey Kore’nin bu hamlesinde sonra ABD Başkanı Donald Trump, ‘Tüm seçeneklerin masada’ olduğu hususunda Pyongyang’yı uyardı. Füze hamlesi, Uluslararası Toplum tarafından ‘benzeri görülmemiş bir çıkış’ olarak yorumlanmıştı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Kuzey Kore’nin son mesajı dünya tarafından çok net bir şekilde alındı: Bu sistemle komşularını ve tüm BM üyelerini hakir gördüğünü kanıtlamış oldu. Tehdit altındaki ve istikrarı bozan eylemler, Kuzey Kore rejimini bölgede ve tüm dünyada daha da izole etmekten başka bir şeye yaramıyor. Tüm seçenekler masada” denildi.

Kuzey Kore, Trump’ın dış politikada karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biri sayılıyor. Ülke, geçtiğimiz ay iki balistik füze atışı gerçekleştirdikten sonra gerilim tırmanmıştı. Bu denemeler, Pyongyang’ın, ABD’nin Batı Sahili’ni potansiyel bir hedef olarak görmesi anlamına geliyordu.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ABD ve Japonya’nın talebi üzerine acil bir toplantı gerçekleştirdi. Japonya Başkanı Shinzo Abe, toplantıda füze atışını kınadıklarını söyleyerek, olayın ‘benzeri görülmemiş bir tehdit’ olduğunu vurguladı. Birleşmiş Milletlerin Washington Büyükelçisi Nikki Haley, Kuzey Kore’nin Japonya’ya yaptığı son füze testinden bir gün sonra gerçekleşen bu olayın ‘ciddi bir mesele’ olarak görüldüğünü açıkladı.

Haley, “Bu kabul edilemez… BM Güvenlik Konseyi’nin bütün kararlarını ihlal ettiler. Bence ciddi bir mesele olmalı” dedi. Oturumdan önce Haley, Çin’den Kuzey Kore üzerinde baskıyı artırması için ABD ile işbirliği içinde olmasını talep etti.

Birleşmiş Milletlerin Eski ABD Büyükelçisi John Bolton, “Japonya, Güney Kore ya da ABD’nin Kuzey Kore tarafından yapılan tehditlerin ciddiyeti ile ilgili hiçbir şüphesi yok” şeklinde konuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore’nin Japonya’yı tehdit eden balistik füze atışını kınayan bir bildiri yayınladı. Kuzey Kore’nin bu davranışını, bölgesel güvenliği ve istikrarı baltalayan bir davranış olarak nitelendirdi.

Trump, Japonya Başbakanı’na, Kuzey Kore füze atışının ardından 40 dakikalık bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider Kuzey Kore’nin gerek her iki ülke, gerekse dünyanın geri kalanı için bir tehdit haline geldiği konusunda anlaşmaya vardı. Beyaz Saray, Trump’ın Japonya Başbakanına Kuzey Kore’ye yönelik baskıların artırılacağı ve Uluslararası Toplumu, Kuzey Kore üzerinde de baskı oluşturmada rol oynamaya ikna etmek için her türlü gayreti gösterecekleri konusunda taahhütte bulundu.

Japonya-ABD güvenlik anlaşmasına göre, Japonya Washinton’a Japon Askeri üssünün kullanımına yönelik izin verdiği sürece, Japonya üçüncü bir devletin saldırısına uğrarsa, ABD ortak bir savunmada bulunacak.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-In’in Seul’e bir saldırı başlatılma ihtimaline karşılık askeri yetenekleri ve karşı saldırı hazırlıklarını test edeceklerine dair yaptığı açıklama ise Kore yarımadasındaki gerginliği artırdı. Seul, yeni balistik füze atışlarını test eden anlık görüntüler yayınladı.

ABD ordusu, askeri tatbikatların Japon ve Amerikan kuvvetlerinin birlikte çalışabilme becerisini test etmek ve ateş açılacak bölgelerle, ‘Pak 3’ model füzelere karşı sistemi hızla devreye sokma kabiliyetinin değerlendirilmesi için yürütüldüğünü söyledi.

Kuzey Kore’ye ait başka bir roket 2009 yılında Japonya üzerinden uçmuştu. Pyongyang, daha sonra bir uydu çalışması başlattığını doğrulamıştı. Fakat Washington, Seul ve Tokyo bu durumun, kıtalararası balistik füzenin gizli bir testi olduğunu belirtti.

Güney Kore Genelkurmay Heyeti yaptığı açıklamada Türü belli olmayan bir füzenin Pyongyang yakınlarında bulunan Sonan’dan fırlatıldığını ve 500 kilometrelik bir yükseklikten, 2 bin 700 kilometre yol kat ettiğini kaydetti. Füze, Guam Adasına değil, ABD’nin Asya’ya yönelik stratejik ilerleme noktalarını içeren ve 160 bin kişinin yaşadığı doğu yönüne doğru fırlatıldı. Guam, Kuzey Kore’den yaklaşık 3 bin 500 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Japonya’nın ise, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı endişeli. Washington ve Tokyo, Kuzey Kore’nin bu tutumunu, provokatif bir hareket olduğunu düşünüyor. Kuzey Kore’nin bu tutumu, ABD’nin Güney Koreli kuvvetlerle birlikte, ‘Ulchi-Freedom Guardian’ olarak adlandırılan ve perşembe günü (yarın) sona erecek olan askeri tatbikatlarda bulunduğu bir zamana denk geldi. Kuzey Kore ise, yıllık olarak gerçekleştirilen askeri tatbikatları Pyongyang’ın istilasına yönelik bir tehdit olarak görüyor.

ABD Savunma Bakanlığı, füze atışının değerlendirildiğini belirten Albay Rob Manning, yaptığı açıklamada, Kuzey Amerika Hava Savunma Komutanlığı’nın Kuzey Kore’den fırlatılan roketlerin ABD için tehdit oluşturmadığına karar verdiklerini söyledi. Askeri uzmanlar ise Kuzey Kore’nin Japonya’ya attığı füzelerin ABD’nin karşı atağa geçmesini gerektirecek kadar güçlü olmadığını, fakat Amerika’nın Guam üssünü tehdit edebilecek güçte olduğunu söyledi.