Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’nin yeni füzesi hakkında bilinmeyenler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, bugün, ilk kez ABD’ye ulaşabilecek bir balistik füze denemesi gerçekleştirdi.

Pyongyang’ın dışındaki bir alanda yapılan füze fırlatma işlemini yerinde komuta eden Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un, yeni füzenin başarılı bir şekilde fırlatılmasının ardından, “Devlet, nükleer gücünü tamamlamanın büyük tarihi sebebini nihayet anladı” diye konuştu.

İngiliz Independent gazetesi, Kuzey Kore’nin yeni balistik füzesi hakkında bazı bilgiler yayınladı. Bilgiler şöyle;

Stil

Hwasong-15, tüm Amerika kıtasını vurma gücüne sahip, çok büyük bir savaş başlığı ile donatılmış uzun menzilli balistik bir füze

Mesafe

Füze, 4 bin 475 kilometre irtifaya kadar ulaşarak, Pyongyang’daki fırlatma bölgesinden 950 kilometre mesafe aldı.

Uçuş Süresi

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın aktardığı bilgilere göre, füze, yerel saatle 02.48’de fırlatıldıktan sonra yaklaşık olarak 50 dakika havada kalarak, Japonya’da ‘münhasır ekonomik bölge’ (exclusive economic zone) yakınlarında düştü.

Tepkiler

ABD Başkanı Donald Trump, Washington’daki gazetecilere verdiği demeçte, Kuzey Kore’nin son füze denemesiyle ilgili gerekli adımları atacakları mesajını vererek, “Bununla ilgileneceğiz. Bu, ele alıp değerlendireceğimiz bir durum” açıklamasını yaptı.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, füzenin gerektiğinde diğer kıtalara da gidebilecek seviyede tasarlandığını söyledi.

Japon yetkililer, Kuzey Kore’nin ‘devam eden kışkırtıcı davranışlarını’ kabul edemeyeceklerini vurgulayarak, füzenin uzun menzilli olduğuna işaret etti.

Avrupa Birliği (AB) ise, Kuzey Kore’nin uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiğini belirterek, bu yeni füze testinin ‘yeni ve kabul edilemez bir ihlali’ temsil ettiğini açıkladı.

Güney Kore de füze denemesini kınarken, misilleme olarak Kuzey Kore’nin füzeyi fırlatmasından 6 dakika sonra kendi füze denemesini yaptı.

Önceki füze denemeleri

Kuzey Kore, bugünkü füze denemesinden önce, şubat ayından bu yana, hiçbiri bir savaş başlığı taşımayan en az 22 füze denemesi gerçekleştirdi.

Pyongyang uzun süredir balistik füze denemeleri yapıyor.

Yonhap’ın bildirdiğine göre, 1998’den beri füzeler en az 40 kez ateşlenirken, nükleer silahlar da en az 6 kez test edildi.