Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore’ye cevap vermek için ABD’nin nükleer seçeneği | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD lideri Trump, Washington’un Kuzey Kore’ye karşı müttefiklerini korumak için nükleer silahlar dahil her türlü seçeneği uygulamaya hazır olduğunu belirtti.

Beyaz Saray, Kim Jong-Un rejimi Washington’u veya müttefiklerini tehdit etmeye devam ederse, Washington’un nükleer silahlar da dahil olmak üzere tüm olanaklarını kullanmakta tereddüt etmeyeceği konusunda Kuzey Kore’ye uyarıda bulundu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Donal Trump, Birleşmiş Milletlerin ülkemizi, topraklarımızı ve müttefiklerimizi tüm diplomatik, konvansiyonel ve nükleer silah olanaklarıyla savunma taahhüdünü yeniden vurguladı.

Bu bağlamda Birleşmiş Milletler ABD Büyükelçisi Nikki Haley dün yaptığı açıklamasında, BMGK’nın bu hafta içerisinde Kuzey Kore’ye yeni yaptırımların zorunlu olması kararı etrafında bir oturum gerçekleştireceğini ve bunu önümüzdeki pazartesi oylamaya sunulacağını ifade etti.

Diğer taraftan Seul dün, Pyongyang’ın en büyük nükleer testinden sonra, savunmalarını güçlendirdiğini ve Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze başlatma hazırlığının işaretlerinin gözlemlediğini açıkladı.

Başkan Trump ve Güney Koreli mevkidaşı Moon Jae-in, Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği nükleer teste paralel olarak Güney Kore’nin füze gücünü arttırmaya karar verdiler. ABD ile Güney Kore arasındaki anlaşmaya göre, Seul’un 500 kilodan fazla olmayan balistik füzeleri bulundurmasına izin veriliyordu.