Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Sina’daki güvenlik takviyesi, kapsamlı bir operasyonun yolunu açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır ordusu ve emniyet teşkilatı, DEAŞ unsurlarına yönelik Mısır’ın kuzeyindeki Sina’ya askeri takviye yapmaya devam ediyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, bölgeye daha önce benzeri görülmemiş bir takviye yapıldığını belirttiler. Kaynaklar ayrıca, özellikle teröristlerin saklandığı El-Ariş’te, son 72 saat boyunca neredeyse kesintisiz olarak, top atışı yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, 29 Kasım tarihinde yaptığı konuşmasında, “Genelkurmay Başkanı’na, Mısır halkı önünde Sina’da güvenlik ve istikrarın sağlanması ve terörün kökünden yok edilmesi için 3 ay süreyle sorumluluk veriyorum” demişti.

Sisi’nin bu kararı, Sina’nın kuzeyinde yer alan Al Rawda camisinde 311 kişinin ölümüne neden olan ve DEAŞ’ın yaptığından şüphelenilen saldırıdan sonra gelmişti.

Sina Vilayeti unsurları, El-Ariş’teki vatandaşlara ‘hilafetin bayrağını taşıdıklarını söyleyerek’ işbirliği çağrısında bulunurken, bölge halkına bu şekilde hitap etmeleri olağandışı bir girişim olarak görülüyor.

Kuzey Sina’daki güvenlik kaynakları, kolluk kuvvetlerinin güvenlik planları ile teröristleri bu bölgeden temizlemekte kararlı olduğunu belirtti. Bölge dışına sızma veya pusu kurmaya karşı önlem aldıklarını belirten kaynaklar, Kuzey Sina merkezlerinde ikamet olmayan insanların giriş çıkışının birlikler tarafından kontrol edildiğini vurguladı.

El-Eriş Genel Hastanesi’nden konuşan bir kaynak ise, “Sağlık Müdürlüğü’nden hastaneye gelen talimatta, hastanenin her kesiminde, özellikle de resepsiyon ve acil servislerde olağanüstü hal durumuna geçildi. İzinlerin kaldırılması, ayrıca İl İdaresi’ne bağlı tüm hastanelerde ilaç, tıbbi malzeme ve kan torbasının sağlanması emri yer aldı” ifadelerini kullandı.