Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Suriye Federasyonu Seçimleri için geri sayım başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye’nin kuzeyinde yarın düzenlenecek olan komite seçimi bölgede önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Zira bu, Kuzey Suriye Federasyonu’na giden ilk somut adım. Seçimleri, gelecek yılın başında yapılacak olan üç federal bölgenin parlamento ve hükümet seçimleri izleyecek.

Seçimlerin yapılacağı bölgelerde; Fırat’ın doğusunda DEAŞ’la mücadele eden PYD’yi desteklemek için bulunan Amerikan üssü, nehrin batısında YPG’yi destekleyen Rus gücü ve Halep’in kuzeyinde de bazı muhalif gurupları destekleyen Türk ordusu bulunuyor.

Pazartesi günü yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu nedeniyle Kuzey Irak sınırının karşısında da askeri yığınak mevcut.

Yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenecek Milli Güvenlik Kurulun’da Halep kırsalından Lazkiye’ye oradan da Akdeniz’e ulaşan Kürt koridoruna engel olmak için katılınacak İdlib operasyonu gündemde olacak. Atılacak somut adımlar konusunda karar alınacak.

İki ay önce Suriye’nin doğusunda Rimelan bölgesinde yapılan kongrede Kuzey Suriye Federasyonu Seçim Kanunu kararlaştırılmıştı. Buna göre Federasyon Cezire, Fırat ve Afrin’den oluşacak üç bölgeden kurulacak.

3 milyon seçmen sandığa gidecek

Kuzey Suriye Federasyonu seçimlerini gerçekleştirecek komite seçimleri için tarih 22 Eylül olarak kararlaştırılmıştı. Suriye Federasyonu Eş başkanı Fevziye Yusuf, seçimlere katılımla ilgili açıklamada bulundu. Buna göre üç bölgede yaklaşık 3 milyon Suriyeli yaşıyor. Bu nüfusun yüzde 50’sini Kürtler, yüzde 45’ini Araplar ve kalan yüzde 5’ini de diğer etnik kökenlere ait kişiler oluşturuyor.
PYD’nin hâkimiyetindeki bölgelerde yapılacak seçim için kayıtlar devam ediyor.

Şarku’l Avsat’a konuşan Yusuf, Cezire bölgesinde 2487 komite için 7384 aday gösterildiğini belirtti. Fırat bölgesinde komite için 749 komite için aday sayısı 3135 kişi, Afrin’de ise 412 komite için 1566 aday yarışacağını kaydetti.

Rakka bilmecesi sürüyor

Federasyon seçimlerinin yaklaşmasıyla gözler Rakka’ya çevrildi. Ancak yapılan açıklamalar tamamına yakını DEAŞ’tan temizlenen Rakka’nın federasyon içinde yer almayacağı yönünde. Zira ABD, burada yerel bir meclis kurulmasını destekliyor. Rakka’nın federasyon sınırlarına dahil edilip edilmeyeceği ise şehrin tam olarak kurtarılmasının ardından karara bağlanacak.

Bir süre önce yapılan açıklamalar Suriye’nin kuzeyinde yapılacak mahalli seçimlerinin tarihi 3 Kasım olarak açıklanmıştı. 2018 Ocak ayında ise Kuzey Suriye Demokratik Halk ve Bölgesel seçimlerin gerçekleştirileceği belirtilmişti. Suriye Federasyonu Eş başkanı Fevziye Yusuf, bu kongreye parlamentoya benzer şekilde 300 kişinin katılacağını duyurdu.

Kürt yetkililer seçimlerde hem Ulusal Koalisyon’un başkanlığını yapan ABD’nin hem de Rusya’nın etkili olmak istemesinin nedenini iki ülke arasındaki rekabete bağlıyor. Bu seçimlerin, Suriye’nin geleceğinde her iki tarafın da onayladığı yönetim ya da federalizm seçeneklerinin garanti edildiği bir düzlemde gerçekleşeceği ifade ediliyor.